22.01.2010, 10:16

Tomanová odbila podnikateľov. Odvody nezníži

Výšku odvodov je potrebné hodnotiť komplexe v rámci celkového daňového aj odvodového zaťaženia, ktoré v SR nepatrí ani v rámci krajín EÚ medzi vysoké (na snímke ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová).

Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. Snímka: TASR - Tomáš Halász
Zdroj: TASR - Tomáš Halász
Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) Michal Stužka. Reagoval tak na predkladané plány Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR. Jej predstavitelia by chceli do roku 2014 presadiť zníženie odvodového zaťaženia podnikateľov zo súčasných 35,2 % na úroveň 25 %.

"Tejto problematike sa komplexne venuje pripravovaný projekt zjednotenia daní, odvodov a ciel, ktorý je v gescii Ministerstva financií (MF) SR v spolupráci s rezortom práce," konštatoval Stuška.

Ako uviedol, časť odvodového zaťaženia patriaceho do pôsobnosti MPSVR je potrebné vnímať vo viacerých súvislostiach, ktoré vplývajú na dlhodobé nastavenie parametrov sociálneho systému na Slovensku. "Na tieto parametre sociálneho poistenia mala z pohľadu verejných príjmov a dôležitosti zachovania primeraných dôchodkov do budúcnosti významný vplyv aj tzv. dôchodková reforma a špeciálne významné parametre nastavenia dôchodkového sporenia, tzv. II. piliera," spresnil hovorca.

Zdroje na zníženie odvodov chcú predstavitelia AZZZ hľadať napríklad v tých fondoch Sociálnej poisťovne, ktoré vykazujú pozitívnu bilanciu. "Je nimi napríklad nemocenské poistenie, invalidné, úrazové a garančné poistenie. Tiež poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond solidarity. Naopak, zdroje nemôžeme hľadať pri starobnom sporení, ktoré vykazuje dlhodobú stratu," uviedol vo štvrtok (21.1.) na tlačovej konferencii prezident AZZZ Tomáš Malatinský.