10.05.2012, 19:20

Kaník: Prvý pilier nedokáže zabezpečiť dôchodky

Prvý pilier nebude mať v budúcnosti silu na zabezpečenie dostatočne vysokých dôchodkov.

 

Aj toto je dôvod vzniku a existencie druhého piliera, ktorý dnes na záver piateho rokovacieho dňa druhej parlamentnej schôdze obhajoval opozičný politik Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS).

Zastával sa tiež ešte ním nastaveného 9-% odvodu do druhého piliera. "Je to najviac v Európe, čo je zo strany Smeru-SD často kritizované. Čo je zlé na tom dať občanom na ich účty čo najviac? Dať im čo najmenej nebolo mojím cieľom," podotkol v rozprave k Programovému vyhláseniu vlády (PVV) SR.

Jeho cieľom tak bolo vytvoriť pre sporiteľov priestor, aby si na svojich účtoch nasporili dostatočnú sumu na zabezpečenie sa v starobe. "Keď na toto hromžíte, tak hromžíte na to, že chceme, aby sa mali ľudia lepšie. Kde je tu logika?" spýtal sa. Dodal, že takýto prístup mu pripomína, akoby sa Smer-SD "hneval" na rast priemernej mzdy.

Vládny poslanec Juraj Blanár (Smer-SD) mu však odkázal, že jediným jeho cieľom bolo vytvoriť biznis za garantované peniaze, preto dal peniaze do súkromných rúk. "Prečo nevznikla štátna dôchodková správcovská spoločnosť? Na toto ste nikdy neodpovedali," podotkol.