15.11.2012, 00:00

Facebook šokoval burzu. Investori zarobili

Trhy začínajú Markovi Zuckerbergovi (na snímke) veriť, akcie sa posilňujú.

Akcie materského Facebooku dostali len tak. Ako bonus k výplate. Až do včerajšieho otvorenia burzy v New Yorku ich však nesmeli predať. Včera sa všetko zmenilo a na trh sa dostalo 800 miliónov akcií zamestnancov Facebooku. Je to najväčší objem, aký kedy firma uvoľnila od vstupu na burzu. „Ľudia, ktorí stáli pri zrode Facebooku, na tomto uvoľnení výrazne zarobia,“ vysvetľuje motiváciu predávať analytik Capital Markets Miroslav Blahušiak.

Prekvapenie
Ostro sledované akcie najväčšej sociálnej siete začali včerajšie obchodovanie s cenou 19,90 dolára (asi 15,6 eura). Oslovení analytici sa zhodli, že takýto objem akcií automaticky spôsobí pokles ceny. Tesne po otvorení burzy sa však stalo to, čo nikto nečakal. Akcie sa posilnili o viac ako desať percent. „Naozaj ma tento rast prekvapil, no vysvetliť sa to dá tým, že cena akcií sa pred uvoľnením pohybovala asi osem percent pod priemernou cenou pred predchádzajúcimi uvoľneniami,“ konštatuje analytik Patria Direct Branislav Soták.

Dopyt podľa neho vzrástol kvôli dobrým výsledkom firmy, investori preto jednoducho čakali na vhodnú príležitosť. „Tržby za mobilné služby vzrástli o 600 percent a v ďalších kvartáloch sa len potvrdí, že tento segment je perspektívny a ziskový,“ hovorí Soták s tým, že Zuckerbergova firma sa z najhoršieho už dostala a rekordne nízku sumu, 17,3 dolára zo začiatku septembra, už nepodlezie. „Skôr si myslím, že cena sa bude dlhodobo pohybovať medzi 20 a 27 dolármi,“ predpovedá Soták.

Kupujú aj miliardári
Včerajšie uvoľnenie, alebo takzvaný lock-up, keď majitelia môžu dať svoje akcie na trh, bolo zatiaľ najväčším od vstupu Facebooku na burzu. V Predstavenstva Facebooku Sheryl Sandbergová. Práve akcionári ako ona môžu na predaji zarobiť, keďže akcie doslova dostali. Sheryl si tak na účet pripísala 5,8 milióna eur v hotovosti. Motívom na predaj môže byť aj fakt, že od budúceho roka platí v USA vyššia daň zo zisku. „Majitelia akcií teraz majú poslednú šancu predať svoje akcie za nižšie dane,“ hovorí Blahušiak.

Najväčšia sociálna sieť je na burze od mája tohto roka, no zatiaľ priniesla iba sklamanie. Analytici však tvrdia, že burza začína konečne Facebooku veriť. „Spoločnosť mala v poslednom kvartáli dobré výsledky. Zaujímavý je aj fakt, že investor George Soros začal akcie Facebooku nakupovať na úrovni okolo 20 dolárov,“ uvádza Blahušiak.