StoryEditor

Penzisti môžu prísť o prácu a dôchodok

24.01.2013, 23:00
Kresťanskí demokrati majú rýchly recept na vysokú nezamestnanosť a napäté verejné financie.

Tvrdia, že ich návrh môže pomôcť zamestnať 20-tisíc ľudí a ušetriť 38,4 milióna eur ročne. Na budúcotýždňovú schôdzu parlamentu predložia návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorou chcú zakázať súbeh poberania starobného dôchodku a práce v štátnej a vo verejnej správe. „Toto riešenie umožní dôchodcom zvoliť si, či budú pokračovať v zamestnaneckom pomere alebo budú poberať starobný dôchodok,“ povedala predkladateľka návrhu Monika Gibalová (na snímke v strede).

Sú to opodstatnené úvahy
Podľa predkladateľov zákona pracovalo v roku 2011 na Slovensku takmer 87-tisíc poberateľov starobného dôchodku, 20-tisíc z nich zamestnával štát. „Ak by sa pracujúci dôchodcovia v štátnej a vo verejnej správe rozhodli nepoberať dôchodok a pracovať ďalej, tak by Sociálna poisťovňa mala úsporu na vyplácaných dôchodkoch ročne vo výške 101 miliónov eur,“ tvrdí Gibalová.

S návrhom však nesúhlasí rezort práce. Tvrdí, že je v rozpore s našou ústavou. „Podoba návrhu je v rozpore so základnou konštrukciou dôchodkového systému, ktorým je jeho jednotnosť, bez vymedzenia niektorých skupín poistencov,“ povedal hovorca ministerstva práce Michal Stuška.

Poslanec za Smer-SD Ján Podmanický však nevylučuje, že tento návrh v parlamente podporí. „Sú to opodstatnené úvahy. Myslím si, že človek by mal dostať na výber.“
Jasno má exminister práce Jozef Mihál (SaS). „Tento návrh podporujem, je v súlade s tým, čo sme navrhovali v čase, keď sme boli vo vláde.“ Návrh má podporu taktiež u šéfa odborového zväzu KOVO Emila Machynu. Opatrnejší je poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Ten by chcel súbeh obmedziť iným spôsobom. „Šiel by som cestou stanovenia vekovej hranice, po prekročení ktorej už nie je možné pracovať.“

Zákaz pre výsluhové dôchodky
V hodnotení iniciatívy KDH sa rozchádzajú aj analytici z mimovládnej sféry. Riaditeľ Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník hovorí, že slovenský stav v oblasti súbehu je v rozpore so zdravým rozumom a podstatou starobného poistenia. „Vo väčšine krajín Európy je súbeh zakázaný alebo značne obmedzený, v Nemecku si napríklad dôchodca nesmie popri dôchodku zarobiť viac ako tristo – štyristo eur,“ hovorí Páleník. Podľa neho by mohol byť plán KDH ambicióznejší. Napríklad tým, že by sa zakázal súbeh aj pre poberateľov výsluhových dôchodkov.

Riaditeľ inštitútu INEKO Peter Goliáš tvrdí, že zákaz súbehu by bol opodstatnený len v plne solidárnom dôchodkovom systéme, keď by štát každému vyplácal rovnakú sociálnu dávku. „Dá sa očakávať, že pracujúci ľudia by ešte viac než teraz preferovali prácu v súkromnom sektore, kde by im strata dôchodku nehrozila.“

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. apríl 2024 18:19