08.04.2010, 16:14

Cesta R6 z Púchova do ČR sa začne stavať najskôr o 4 roky

Rýchlostná komunikácia R6, ktorá by mala spájať Púchov s Českou republikou, sa začne stavať najskôr v roku 2014 a pri plánovanej štvorročnej výstavbe by mohla byť dokončená v roku 2018.

Podľa informácií, ktoré TASR poskytol podpredseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a starosta obce Dohňany v Púchovskom okrese Milan Panáček, momentálne je ukončená štúdia dopadov na životné prostredie, ktorá už prešla i pripomienkovým konaním.

"Teraz už záleží len na Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá je investorom, kedy bude zaradená do časového harmonogramu realizácie. Všeobecný nedostatok finančných prostriedkov má negatívny dopad aj na výstavbu rýchlostnej komunikácie," povedal Panáček s tým, že aktuálne materiály uvažujú so začiatkom výstavby v roku 2014. Ako dodal, ešte nie je hotové ani územné rozhodnutie a stavebné povolenie, preto je dnes ťažké hovoriť o presnom začiatku výstavby.

"Technicky by sa dala výstavba rýchlostnej komunikácie zvládnuť aj za kratšie obdobie. Súčasťou stavby budú aj zjazdy z komunikácie potrebné pre zachovanie obslužnosti celého územia," doplnil Panáček, pričom zdôraznil, že všetko záleží od času, kedy sa na stavbu vyčlenia financie.

Podľa plánov z roku 2006 mala rýchlostná cesta spájať diaľnicu D1 od križovatky Beluša, Púchov po hraničný priechod v Lysej pod Makytou. Celková dĺžka úseku je 7,5 kilometra a jeho súčasťou mal byť aj 367 metrov dlhý most cez rieku Váh. Plánované náklady na jej výstavbu by podľa plánov z roku 2006 presiahli 317 miliónov eur.

Podľa predsedu TSK Pavla Sedláčka česká strana napokon rozhodla o posunutí českej diaľnice na Vyškov s prepojením na Zlín. "Česi vlastne len rozšírili cestu z Brna smerom na Uherské Hradište k slovenskej hranici. V súčasnosti sú v stave rozostaveného obchvatu obce Bánov a chýba im už len obchvat obce Starý Hrozenkov. Z našej strany by tak stačil jednoduchý obchvat obce Drietoma a sú na diaľnici," povedal Sedláček s tým, že projekt následne počíta s napojením rýchlostnej komunikácie R2 z Trenčína smerom na Prievidzu.

Ako dodal, napojenie na Českú republiku prostredníctvom R6 bolo prijateľné pre Žilinský i Trenčiansky kraj. Pripomenul, že v hre je aj napojenie diaľnice cez Jablonku kvôli spoločnosti KIA v Žiline.