03.02.2011, 00:00

Ceny bytov výrazne spadli. O tri roky späť

Ceny nehnuteľností rekordne klesli. Za štvorcový meter platíme toľko, ako koncom roka 2007.

Keď vložíte peniaze na sporenie priebežne počas roka, získate rýchlejšie nárok na stavebný úver. Snímka: Stockxpert
Zdroj: Stockxpert
Podľa údajov centrálnej banky sa tak nenaplnili odhady analytikov o zdražovaní. Viacerí hovorili, že cenové dno už máme za sebou. Podľa analytika UniCredit Bank Dávida Dereníka sa pod ďalšie zlacňovanie podpísala aj nezamestnanosť. Ľudí bez práce totiž neubúda podľa predpokladov, a tak nerastie ani dopyt. "Klesli najmä ceny novostavieb v Bratislave, a to potiahlo celú štatistiku.“

Najviac zlacnela Bystrica
Ceny klesli najviac v Banskej Bystrici, naopak, zdražovalo sa v Košiciach. Na strednom Slovensku by vyššie ceny nemali hroziť ani v tomto roku. "Nevidím dôvod na zdražovanie. Určite by pomohla fabrika, ktorá by dala prácu aspoň pár stovkám ľudí. Už z minulosti máme skúsenosti s tým, že to oživilo trh,“ reagoval Ivan Puškár z banskobystrickej realitnej kancelárie ABC. Naopak, ceny starších bytov v regióne ešte môžu klesnúť.

Investori oživia Trenčín

Zdražovanie môžu očakávať obyvatelia regiónov, kam mieria investori. Príchod spoločnosti AU Optronics do Trenčína vytvorí spolu vyše tritisíc pracovných miest. A to sa odrazí aj na cenách nehnuteľností. "Najmä v panelákoch je obmedzený počet bytov, a keď stúpne dopyt, stúpnu aj ceny,“ potvrdil Vladimír Gešperík zo spoločnosti Capital Markets. Podobný scenár bude zrejme aj na východnom Slovensku. Spoločnosť Honeywell okrem práce môže nepriamo priniesť aj zdražovanie. "Jedna väčšia investícia v Prešovskom kraji by vedela ceny podporiť,“ doplnil Gešperík.