21.09.2010, 14:00

HNClub: Mihál sľubuje revolúciu Zákonníka práce

Priebežne aktualizované | Zákonník práce prejde veľkým upratovaním. Nastavenie výpovednej lehoty a ostupného, skúšobnej doby, zamestnávanie na dobu určitú a mnoho ďalších v súčasnosti sporných tém má vyriešiť jeho novela.

Dnes to na HN Clube povedal minister práce Jozef Mihál, podľa ktorého sa „biblia“ pracovnoprávnych vzťahov nestihne zrealizovať do konca tohto roka. „Novela sa postupne a pomaly pripravuje. Nechcem to uponáhlať, pretože by mala byť pomerne rozsiahla. Chcem dať veľký časový priestor aj iným sociálnym partnerom, aby sme ju konštruktívne pripravili. Uprednostím kvalitu nad rýchlosťou,“ vyhlásil minister Mihál. Nova podoba zákonníka by mala byť známa v polovici budúceho roka.

FotoHN/Peter Mayer

Súbeh odstupného a výpovednej doby je podľa zamestnávateľov, ekonómov ako aj ministra práce jeden z najväčších problémov súčasného Zákonníka práce. Ak chce totiž firma prepustiť svojho zamestnanca, stojí ju to štyri až šesť jeho mesačných platov. Jednak výpovedná lehota je dva až tri mesiace podľa počtu odpracovaných rokov a taktiež od tejto dĺžky závisí aj výška odstupného. „Je to významná bariéra pre tvorbu pracovných miest. Navrhujeme súbeh zrušiť a nechať to na dohode zamestnávateľa so zamestnancom. Zákonná výpovedná doba je prežitok,“ vyhlásil na HN Clube viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Jozef Špirko. Podľa šéfa Inštitútu pre sociálne a ekonomické reformy INEKO Petra Goliáša ide zasa o jednu z hlavných príčin, prečo sa Slovensko za posledných päť rokov prepadlo v svetovom rebríčku konkurencieschopnosti z 15. na 104. miesto.

Udalosti z HNClubu priebežne aktualizujeme. Prinesieme vám ďalšie texty aj videá.

FotoHN/Peter Mayer

FotoHN/Peter Mayer

 

Prečítajte si aj: