09.01.2010, 11:20

Cestovné sa kvôli mýtu predraží

Poplatky za cestovné v prímestskej autobusovej doprave sa v súvislosti so zavedením elektronického mýta budú v niektorých okresných mestách zvyšovať. Avizovali to už dopravné podniky vo Zvolene, Prešove a Lučenci.

Zvýšenie cestovného v rozmedzí od 7 do 10 % predpokladá od 1. februára 2010 na diaľkových linkách najväčší autobusový dopravca v Banskobystrickom kraji akciová spoločnosť SAD Zvolen. Pre TASR to povedal zástupca riaditeľa dopravného úseku firmy Marek Modranský. V súvislosti so zavedením mýta totiž SAD Zvolen predpokladá ročné zvýšenie výdavkov od 800.000 eur do 1,10 milióna eur.

Na diaľkových linkách plánuje zvýšiť ceny cestovných lístkov aj dopravná spoločnosť SAD Prešov, a. s. Riaditeľ odboru pre dopravu prešovskej SAD Štefan Mišík pre TASR uviedol, že 10-% zdraženie cestovného sa bude týkať iba pasažierov, ktorí budú cestovať na týchto linkách viac ako 100 kilometrov.

Na dvoch medzinárodných linkách, ktoré prevádzkuje prešovský dopravca, upravili cestovné len v prípade spojenia do Prahy, kde došlo k navýšeniu o jedno euro, lístok na londýnskej linke zostane na pôvodnej cene.
"Na linkách prímestskej dopravy, ktoré vytvára SAD Prešov, neuvažujeme o zvýšení cestovného z toho dôvodu, že výšku cestovného určuje Prešovský samosprávny kraj," povedal Mišík.

Zavedenie elektronického mýta sa dotklo aj Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Lučenec, a.s., ktorá sa tiež chystá zvýšiť cestovného. "Po spustení mýta sme nútení od januára zvýšiť cenu cestovných lístkov na vnútroštátnych a medzinárodných linkách do 10 %. Stane sa tak v priebehu tohto mesiaca," uviedla pre TASR vedúca útvaru obchodu a marketingu SAD Lučenec Anna Juhásová. Drahšie cestovať budú ľudia, ktorí využívajú diaľkovú dopravu. Lístky budú drahšie na 14 vnútroštátnych a štyroch medzinárodných linkách.

Ceny za autobusovú prepravu podľa informácií TASR zatiaľ nemení SAD Humenné a Trenčín.