19.10.2010, 00:00

Penzijné firmy čaká výborný biznis

Dôchodkové správcovské spoločnosti si s najväčšou pravdepodobnosťou polepšia. V budúcom roku by pred ich bránami malo stáť niekoľko desiatok tisíc nových klientov.

Minister práce Jozef Mihál. Snímka: TASR
Zdroj: TASR
Ministerstvo práce bude totiž v rámci plánovaného veľkého upratovania v druhom pilieri riešiť aj povinnosť vstupu do systému pre absolventov. Dnes je záujem mladých o sporenie na penziu žalostný. Do druhého piliera vstupuje len každý desiaty absolvent, ktorý doň vstúpiť môže. Systém je dnes po zásahu Ficovej vlády dobrovoľný. "Pripravujeme novelu zákona. Účinnosť by mala nadobudnúť v priebehu roka 2011,“ povedala hovorkyňa rezortu Slavomíra Selešová.

Hlavne na seba
DSS-ky ambíciu ministerstva riešiť situáciu s čerstvými pracujúcimi vítajú. "Pracujeme síce v situácii, že mladí prichádzajú v zanedbateľnom počte, ale myslím si, že je v záujme štátu a aj ich samých, aby sa to zmenilo,“ povedal šéf AXA, d. s. s., a predseda ADSS Peter Socha. Podľa šéfa VÚB Generali, d. s. s., a podpredsedu Asociácie DSS Viktora Kouřila, sa súčasnému stavu nemožno čudovať. Mladí majú iné problémy a nezapodievajú sa tým, čo bude o niekoľko desiatok rokov. Keď s tým aj chcú niečo urobiť, tak zrazu zistia, že ich čas už vypršal.“

Prípadná povinná účasť v kapitalizačnom penzijnom pilieri by z krátkodobého hľadiska podľa šéfa INEKO Petra Goliaša narobila problémy Sociálnej poisťovni. "Prínos dôchodkovej reformy pocítime až v roku 2040. Napriek tomu som za to, aby mladí do systému vstupovali automaticky.“ Podľa neho sa bude Sociálna poisťovňa, a teda prvý pilier, topiť v problémoch už čoskoro, v súvislosti so starnúcou populáciou. "Na druhej strane vláda plánuje zaviesť zmeny, ktoré by umožnili DSS-kám investovať aj do rizikovejších, a teda výnosnejších cenných papierov,“ dodáva Goliaš.

Analytik spoločnosti Trim Broker Stanislav Panis už taký optimista nie je. Podľa neho síce prvý pilier nevie garantovať budúce dôchodky, no ani druhý pilier nie je výhra. "Počúvame od predstaviteľov DSS-iek, že sa nedajú za krátky čas zarobiť peniaze a že z dlhodobého hľadiska sa dá predpokladať výnos na hranici piatich percent. Som zvedavý ako, keď napríklad americké akcie sú za posledných desať rokov v strate. Netreba sa veľmi spoliehať na štát a ani na DSS-ky, ale hlavne na seba.“

Už v druhom polroku
Povinný vstup pre mladých bol súčasťou druhého piliera od vzniku samotného systému. Predchádzajúca ministerka práce Viera Tomanová (Smer-SD) ho však pre absolventov urobila dobrovoľným. Dnes platí, že ak šesť mesiacov od podpísania pracovnej zmluvy nevstúpite do systému, druhú šancu už nedostanete. Po novom by sa mladí mali pravdepodobne stať súčasťou druhého piliera automaticky. Dvanásť mesiacov by potom mali mať na rozhodovanie, či zotrvať alebo vystúpiť. Väčšina opatrení, ktoré ministerstvo práce pripravuje, sa stanú skutočnosťou už začiatkom druhého polroku. Ostatné úpravy sa z technických dôvodov pravdepodobne do praxe dostanú neskôr. O aké konkrétne zmeny by malo ísť, hovorkyňa rezortu Sélešová nepovedala.