01.10.2009, 00:00

Peniaze v druhom dôchodkovom pilieri budú lákať

Verejný dlh Slovenska by mal vo volebnom roku stúpnuť na takmer 27,5 miliardy eur. Počíta s tým schválený návrh rozpočtu. V prepočte tak bude každý obyvateľ Slovenska dlhovať vyše päťtisíc eur, kým za rok 2006 bol dlh na osobu okolo 3 100 eur. Vláda včera vysoké deficity obhajovala aj tým, že musí pokrývať dieru v Sociálnej poisťovni. Odborníci sa obávajú, že kabinet bude chcieť štátnej kase uľaviť aj tým, že opäť otvorí druhý pilier a bude chcieť z neho dostať sporiteľov.

Diera v poisťovni
Vyplácanie dôchodkov bude musieť na budúci rok vo veľkom zachraňovať štátny rozpočet. Peniaze z privatizácií, ktoré odložila bývalá vláda, sa minuli a Sociálna poisťovňa potrebuje injekciu od štátu vo výške 1,4 miliardy eur. "Je zaujímavé, že pôvodný plán počítal s tým, že peniaze, ktoré boli odložené, vystačia až do konca roka 2010. Ale niekto sa tam prepočítal," kritizuje minister financií Ján Počiatek s tým, že celá dôchodková reforma bola zle urobená.

Podľa exministra financií Ivana Mikloša mali peniaze pôvodne vystačiť až do roku 2012, no záujem o druhý pilier bol vyšší, čo je podľa neho z dlhodobého hľadiska aj dobré. "Mňa stále prekvapuje, že oni sú stále prekvapení, mali sa na to pripraviť, vedeli to od roku 2006."

Riziko je
"Stále vidím riziko, že vláda sa rozhodne siahnuť na výšku odvodov do druhého piliera, aby zvýšila príjmy prvého piliera a odľahčila štátny rozpočet," uvažuje Peter Goliaš z inštitútu Ineko. Podľa neho sa mala vláda pripraviť na výpadok peňazí v Sociálnej poisťovni postupným predĺžením odchodu veku do dôchodku a zmenou valorizácie penzií. S tým súhlasí aj opozícia.

Koaličný poslanec Jozef Halecký z ĽS-HZDS však vidí jediné riešenie práve v otvorení druhého piliera. Zostať by v ňom mala podľa neho len jedna tretina ľudí, dve tretiny by mali byť len v Sociálnej poisťovni. Tým pádom by podľa neho bola koalícia ochotná aj zmierniť pravidlá, ktoré platia od júla a prakticky znemožňujú dôchodkovým správcovským spoločnostiam investovať peniaze do dlhodobo výnosnejších akcií. "Minimálne by bolo potrebné, aby sa zmenil percentuálny pomer odvodov z deväť ku deväť na 12 ku šesť."

Rezort práce však ubezpečuje, že do volieb sa pravidlá v druhom pilieri nebudú meniť.