23.06.2010, 00:00

Fico nám zanechal megasekeru

Pravda o stave verejných financií je na svete. Podľa zdrojov HN rezort financií na včerajšom daňovom výbore priznal, že štát vyberie na daniach a odvodoch o osemsto miliónov eur menej, než si naplánoval v rozpočte.

Keďže rezort financií na čele s Jánom Počiatkom (Smer-SD) tieto údaje doteraz tají, neprispôsobil tomu ani míňanie a problém so "sekerou“ tak ostáva na novej vláde. "Nebudeme to komentovať, minister zverejní daňovú prognózu po dnešnom rokovaní vlády,“ povedal jeho hovorca Miroslav Šmál.

Doplatia na to ľudia
"Na takzvané hospodárenie bývalej vlády ľudia doplatia, ale ešte nevieme povedať ako,“ hovorí ekonóm Mostu-Híd Ivan Švejna. Most spolu s ďalšími troma stredopravými stranami chce zostaviť novú vládu. Strany už teraz priznávajú, že ušetriť stámilióny a udržať deficit na naplánovanej úrovni je takmer vylúčené. "O tom pochybujem, je to obrovská suma,“ povedal Vladimír Tvaroška z SDKÚ-DS.

Súhlasia aj analytici. Šetreniu v tomto roku by nepmohlo ani prepúšťanie, lebo by museli vyplácať odstupné. Znižovanie sociálnych dávok či platov štátnych zamestnancov im zase neumožňuje legislatíva. "Bez zmeny zákonov by to bolo ťažké,“ povedal riaditeľ inštitútu Ineko Peter Goliaš. Podľa ekonóma Slovenskej sporiteľne Juraja Bartu je však šetrenie napriek tomu namieste. "Ak chceme znížiť deficit v ďalších rokoch, tie opatrenia by sa mali spraviť ešte tento rok.“
 

Bez plánu?
Ekonómovia rodiacej sa koalície zatiaľ o konkrétnych riešeniach hovoriť odmietajú. Chcú si najprv zmapovať stav verejných financií. Už teraz im je však jasné, že budú mať problém. Výpadok daní v rozpočte už teraz cítia aj mestá a obce. "Sú také, ktoré neplatia faktúry, aj také, ktorým hrozí, že nebudú mať na výplaty,“ hovorí Milan Muška zo Združenia miest a obcí Slovenska.

Ján Kováč