05.09.2007, 10:13

Európske a americké akcie rástli, japonská burza oslabila

Nárast akcií najväčšej nemeckej banky Deutsche Bank a údaje o vývoji ekonomiky v USA, ktoré zvýšili pravdepodobnosť zníženia úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou Fed, spoločne povzbudili aj obchodovanie na európskych akciových trhoch. Akcie Deutsche Bank vzrástli o 2,9 % na 2-týždňové maximum po tom, čo generálny riaditeľ banky Josef Ackermann potvrdil, že výhľad pre banky sa po uplynulých týždňoch neistoty na finančných trhoch zlepšuje. Akcie francúzskej banky Societe Generale si tiež polepšili, a to o 2,1 %. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 mierne posilnil o 0,66 % na 1 549,41 bodu. Medzi stratové tituly patrila francúzska spoločnosť Gaz de France (GdF), ktorej akcie pokračovali v pondelkovom poklese. Akcie GdF sa znížili o 2,3 %, pričom tak reagovali na neistotu, ktorá sprevádza jej 90-miliónovú fúziu s energetickou skupinou Suez. Aj akcie francúzskeho Suezu skončili v červených číslach, keď klesli o 1,6 %.
Americké akcie uzavreli utorkové obchodovanie s kladnými výsledkami po tom, čo pozitívny výhľad pre akcie technologických spoločností a vyššie ceny ropy podporili nárast akcií v energetickom sektore. Akcie amerického výrobcu počítačov, firmy Apple, stúpli o 4,1 %. Darilo sa aj internetovej spoločnosti Yahoo, ktorej akcie vyskočili až o 5,5 %. Akcie technologických firiem v súčasnosti profitujú z predstavy, že táto oblasť môže byť pre investorov momentálne bezpečnejšia, keďže neistá situácia na trhu s hypotékami ovplyvňuje finančné trhy, ako aj iné oblasti ekonomiky. Index amerických blue chips Dow Jones si pripísal 0,68 % a uzavrel na úrovni 13 448,86 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 sa zvýšil o 1,05 % na 1 489,42 bodu a technologický index Nasdaq posilnil o 1,3 % na 2 630,24 bodu. Akcie ropnej spoločnosti Exxon Mobil stúpli o 1,8 % a patrili tak k najväčším ťahúňom indexu Dow Jones.
Obchodovanie na japonskom akciovom trhu skončilo v stredu v mínusových hodnotách, keď hlavný tokijský index Nikkei zaznamenal pokles o 0,07 % na 16 408,55 bodu. Širší index TOPIX si tiež pohoršil, a to o 0,54 % na 1 588,07 bodu. Klesajúci trend však aj na tejto burze prerušili akcie technologických spoločností. Akcie elektrotechnického konglomerátu Sony skončili v čiernych číslach po tom, čo spoločnosť oznámila, že akcie jej finančnej divízie plánuje budúci mesiac kótovať na tokijskej burze. Akcie Sony si tak pripísali 4,1 %. V plusových hodnotách skončili aj akcie niektorých automobilových spoločností. Akcie firmy Nissan si polepšili o 2,1 % po tom, čo tretí najväčší výrobca automobilov v Japonsku vykázal dobré výsledky na americkom trhu. V pluse napokon skončili aj akcie automobilky Honda Motor, ktoré zaznamenali 1-percentný nárast.