08.09.2007, 08:39

Členovia sa chcú v októbri dohodnúť na texte novej zmluvy

Napriek viacerým nedoriešeným problémom majú všetky členské štáty Európskej únie záujem dosiahnuť budúci mesiac dohodu o texte novej európskej zmluvy.

Po piatkovom stretnutí s ministrami zahraničných vecí EÚ to vyhlásil šéf portugalskej diplomacie Luís Amado. "Stanovili sme časový plán a vytrváme v tomto úsilí," povedal na tlačovej konferencii po rozhovoroch s kolegami v meste Viana do Castelo na severe Portugalska. Dodal, že "všetky členské štáty vyjadrili veľký záujem, aby sme splnili mandát" z júnového summitu lídrov EÚ.

Podľa vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku Javiera Solanu zostáva doriešiť "vedľajšie body" v súvislosti s prekladom politickej dohody do technického jazyka zmluvy. Doplnil, že Poľsko "naďalej trvá na dvoch alebo troch veciach" vrátane obáv zo spôsobu rozloženia hlasov v rámci EÚ a väčšinového rozhodovania. Portugalské predsedníctvo únie je odhodlané dosiahnuť dohodu o reformnej zmluve do summitu v Lisabone, ktorý je naplánovaný na 18. a 19. októbra. Krajiny EÚ sa zaviazali novú zmluvu ratifikovať do roku 2009, keď sa konajú voľby do Európskeho parlamentu.