06.11.2007, 19:36

Miliardári unikajú od dolára

Devízy. Zelená bankovka stráca lesk v očiach investorských ikon.

Vie to finančník George Soros a jeho bývalý partner Jim Rogers, vie to aj investičný mág Warren Buffett. Vie to dokonca aj supermodelka Gisele Bündchenová. Dolárové aktíva prestávajú byť atraktívne, a v dôsledku jeho oslabovania sa miliardári odkláňajú od vedenia svojho majetku v tejto mene. Zdieľajú názor Medzinárodného menového fondu, že pokles kurzu dolára sa ešte zďaleka nezastavil, čo vo včerajšom obchodovaní  podčiarkol aj nový rekord: 0,68 eura za dolár.

Napríklad Buffett nedávno v Južnej Kórei informoval, že vývoj dolára je podľa neho nepriaznivý, a preto jeho Berkshire Hathaway radšej kúpila podiely v niekoľkých spoločnostiach zarábajúcich v iných menách než v americkej. Jim Rogers išiel ešte ďalej a vyhlásil, že predáva dom aj iný majetok v dolároch, aby nakúpil čínske jüany. Ako povedal, ísť do Ázie je dnes to isté, ako v roku 1907 ísť do New Yorku alebo v roku 1807 do Londýna.

Doláru neverí ani ďalší známy finančník Bill Gross, vlastník najväčšieho fondu obligácií na svete Pimco Total Return Fund. Ten oznámil, že všetkým zákazníkom odporúčajú v prípade väčšej investície ísť radšej do iných mien než do americkej. Najnovšie dolár odmieta aj najbohatšej modelka sveta, Brazílčanka Gisele Bündchenová, ktorá bude nové kontrakty uzatvárať výlučne v eurách.
Hospodárske noviny. Snímka: archív
Zdroj: archív

Viac o téme čítajte v stredajších Hospodárskych novinách