18.12.2007, 08:16

TÚ predloží plán prechodu na DVB-T už v decembri

Plán prechodu z analógového na digitálne vysielanie, ktorý je podmienkou vyhlásenia výberového konania na prevádzkovateľa prvého multiplexu terestriálneho digitálneho vysielania (DVB-T), chce Telekomunikačný úrad SR (TÚ) predložiť na pripomienkové konanie už v nasledujúcich dňoch.

V pondelok o tom informoval predseda TÚ Branislav Máčaj, ktorý potvrdil možnosť, že ak sa nenájde zásadná pripomienka voči plánu prechodu predkladaného TÚ, tak výberové konanie na prevádzkovateľa prvého a druhého digitálneho multiplexu, ktoré sú podľa zákona ekonomicky viazané, môže byť vyhlásené už v apríli budúceho roka. Štart prvého digitálneho multiplexu chce TÚ urýchliť.


Telekomunikačný úrad v pláne prechodu navrhuje určiť termín komerčného prevádzkovania prvého multiplexu najneskôr do jedného roka po nadobudnutí právoplatnosti povolenia.


TÚ v snahe zabezpečiť jasné pravidlá v rámci prípravy na vyhlásenie výberového konania otvorí verejnú diskusiu. Podľa Máčaja tak chce TÚ pozorne zvážiť všetky pripomienky, aby výberové konanie prebehlo bezproblémovo. "Nebol by som rád, aby sa opakovala kauza výberového konania na tretieho mobilného operátora, ktoré vyhrala spoločnosť Telefónica O2 Slovakia, pretože tá, aj keď sa pre úrad skončila úspešne, odčerpávala úradu množstvo energie a času," uviedol Máčaj


Prvý multiplex bude zložený z kanálov, ktoré sa v súčasnosti nevyužívajú na analógové televízne vysielanie. Druhý multiplex, ktorý je podľa zákona ekonomicky viazaný s prvým, bude vytvorený z kanálov, ktoré uvoľnia analógoví vysielatelia. Zákon o digitálnom vysielaní umožňuje analógovým vysielateľom analógovo vysielať až do konca roku 2011. Zákon však počíta aj s verejnoprávnym multiplexom. Termín ukončenia analógového vysielania v SR je stanovený na 31. decembra 2012.