01.12.2008, 00:00

Premiér vzal školstvu ihriská

Školstvo bude budúci rok s výdavkami 65,4 miliardy korún (2,17 mld. eur) najdrahším rezortom. Oproti aktuálnemu roku si prilepší o desať miliárd korún. Podľa hovorkyne rezortu Dany Špankovej to priamo pocítia najmä vysoké školy, vedeckí pracovníci a pedagogickí zamestnanci v regionálnom školstve. Šéf rezortu Ján Mikolaj hovorí, že je s rozpočtom spokojný. Jeho predchodca Martin Fronc si však myslí, že vláda vzdelávanie zanedbáva. "Základný odkaz vlády je, aby učitelia aj rodičia zabudli na reformu vzdelávania. Ak výdavky na školstvo očistíme od eurofondov, ten nárast je len šesť percent,“ hovorí Fronc. Ak štát nezačne podporovať školstvo štedrejšie a súčasne budeme postupne prichádzať o peniaze z eurofondov, udržať rezort bude podľa neho problém. Tiež pripomína, že vláda nenapĺňa svoj sľub podporiť školstvo piatimi percentami HDP. Budúci rok to bude totiž len 2,9 percenta.
Najviac na prevádzku
Najviac peňazí, takmer 40 miliárd (1,33 mld. eur) minie Mikolaj na prevádzku základných a stredných škôl. Sem patria platy pedagógov, prevádzka budov či náklady na učebnice. Druhou najvýznamnejšou položkou sú univerzity, ktorým štát vyhradil 14,3 miliardy. Na vedu a výskum pôjde z rezortu a eurofondov 12,7 miliardy. Celkové verejné výdavky na vysoké školy majú budúci rok vzrásť až o 33,5 percenta a dosiahnu 22,5 miliardy korún. Z týchto peňazí sa financuje najmä prevádzka dvadsiatich vysokých škôl, vysokoškolská veda, rozvojové projekty na školách a sociálna oblasť. Školy si však budúci rok pomôžu aj samy. Vďaka poplatkom za externú formu štúdia a ďalším zmenám, ktoré priniesla novela zákona o vysokých školách, sa im majú zvýšiť príjmy o viac ako pol miliardy korún. Podľa Fronca súčasný minister zanedbáva vzdelávanie učiteľov, rozvojové programy, jazykové vzdelávanie a mládežnícke voľnočasové aktivity.
Bez ihrísk
Tiež upozorňuje, že rozpočet rezortu sa znížil o peniaze vynakladané na ihriská. Naopak, o túto položku sa zvýšil rozpočet vlády. "Jednoducho si to premiér presunul do svojej kapitoly, aby mohol on otvárať ihriská,“ povedal exminister. Viac peňazí v rezorte školstva by rád videl aj analytik inštitútu INEKO Peter Goliaš. Tomu prekáža, že vláda napriek deklarovanej podpore vzdelávania uprednostňuje pri delení rozpočtu poľnohospodárstvo.