12.06.2009, 00:00

O prácu môžu prísť desaťtisíce ľudí

Na Slovensku si svojím zamestnaním nemôže byť istých viac ako 20-tisíc ľudí. Toľko je v súčasnosti ohrozených pracovných miest.

Pritom keby zamestnávatelia splnili svoje ohlásené prepúšťania, pracovný trh by dokázal dať šancu len sedem a pol tisícu čerstvo nezamestnaným.

[[{"type":"hn-image","fid":"76129"}]]

Ekonomika neuživí zamestnanosť
Od decembra 2008 presiahol celkový počet ohrozených miest hranicu 35-tisíc, pričom takmer 15-tisíc už firmy naozaj prepustili. "Ako poznamenáva Štatistický úrad, v prvom štvrťroku síce klesla na Slovensku zamestnanosť o 0,4 percenta, nie však takým tempom ako hospodárska aktivita, čo viedlo k tomu, že v prvom štvrťroku došlo k poklesu produktivity práce o 3,8 percenta. Táto skutočnosť je varovným signálom, a naznačuje riziko pokračujúceho poklesu zamestnanosti aj v nasledujúcich štvrťrokoch tohto roka,“ myslí si Vaňo. Nepriaznivý vývoj by malo zvrátiť 20 nových opatrení, s ktorými prišla Monitorovacia rada ministerstva hospodárstva. Podľa analytika SAV, Petra Staněka, sa však Ficova vláda neuberá správnym smerom. "Dominantne by sa mala vláda zamerať na čerpanie eurofondov. Všetky opatrenia, ktoré sa spomínajú, sú do určitej miery záťažou pre štátny rozpočet,“ tvrdí Staněk.

Sociálne sľuby len z polovice
Kritika sa na Ficovu vládu včera zniesla aj zo strany Inštitútu pre sociálne a ekonomické reformy. Ten vypracoval analýzu, podľa ktorej sa súčasnej koalícii po troch rokoch vládnutia darí plniť predvolebné a povolebné sľuby v priemere len na 51 percent. Z celkového počtu 36 sľubov sa totiž vraj splnilo len sedem. "Vláda narazila na realitu. Veľa sľubov bolo nesplniteľných, buď z dôvodu určitých finančných mantinelov, alebo viacero z nich sa ukázali ako nepopulárne a pri niektorých zasa zvíťazila racionalita,“ hovorí analytik inštitútu Peter Goliáš. Inštitút vyčíta vláde najmä málo aktivity pri znižovaní príjmových a regionálnych rozdielov či nedodržanie sľubu systémového riešenia problému bezdomovcov. Rezort práce sa bráni a tvrdí, že všetky ciele sa naplnia.

Prečítajte si aj:
[[{"type":"hn-image","fid":"64403","attributes":{"class":"right","width":"300","height":"200"}}]]Koalícia viac sľubov rozdáva, ako ich plní

Za tri roky vlády plní súčasná koalícia svoje hlavné predvolebné a povolebné sľuby v oblasti budovania silného sociálneho štátu v priemere na 51 percent. Z celkového počtu 36 sľubov úplne splnila len sedem, každý štvrtý doteraz nesplnila vôbec, tvrdí v najnovšej štúdii Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO. „Vláda narazila na realitu. Veľa sľubov bolo nesplniteľných buď z dôvodu určitých finančných mantinelov, viaceré z nich sa ukázali ako nepopulárne a pri niektorých zasa zvíťazila racionalita,“ hovorí analytik inštitútu Peter Goliáš. Podľa neho tak ide o dôkaz populizmu. „Ministerstvo práce plní a v programovom období naplní všetky ciele. Najmä vplyvom súčasnej krízy cielené a operatívne aktivity rezortu presahujú plnenie rámca legislatívnych úloh,“ oponuje hovorca rezortu práce Michal Stuška.

Dvadsaťtisíc ľudí môže prísť o prácu

Už viac ako 20-tisíc pracovníkov na Slovensku môže kedykoľvek prísť o svoje zamestnanie. Situácia je o to vážnejšia, že kým počet ohrozených pracovných miest stúpa, možnosti zamestnať sa je čoraz menej. Hoci ministerstvo hospodárstva plánuje vláde predložiť nové opatrenia na zmiernenie dosahov krízy, väčšina z nich bude pravdepodobne stáť peniaze, ktoré štát nemá. Ako ideálne riešenie sa tak vynárajú eurofondy, no z nich čerpáme len stotinu.