26.11.2008, 00:00

Tomanová dá deťom 25-tisíc korún

Na prvé, druhé aj na tretie dieťa dostanú pri jeho narodení rodičia 25-tisíc korún (829,85 eura), mesačný prídavok na dieťa vzrastie na 640 korún (21,24 eura) a pribudne nová dávka pre deti z nízkopríjmových skupín. Ako odmena za poctivú školskú dochádzku. Parlament včera schválil väčšiu časť "sociálneho balíka", teda súboru opatrení, ktoré od prvého januára zvýšia príspevky pre rodiny a ohrozené sociálne skupiny. Okrem toho si prilepšia aj poberatelia vdovského, vdoveckého a sirotského, ktorí dostanú svoj prvý vianočný dôchodok, a dôchodcovia, ktorým sa namiesto júlového termínu dôchodky zvýšia už v januári.
Tomanová pridáva rodinám
Na podporu rodiny ministerka práce Viera Tomanová vyčlenila z pridelenej sumy 57 miliárd korún (1,89 mld. eur) 26 miliárd (865 mil. eur). Kým doteraz dostali rodičia na každé dieťa príspevok vo výške 4,6 tisíca (152,69 eur) a na prvé dieťa príplatok 20,5 tisíca (680,48 eura), po novom budú mať nárok na tento príplatok aj pri druhom a treťom dieťati. Pri narodení ďalších detí dostanú len 4 600 korún.
Kým premiér Robert Fico označil rozpočet za najsociálnejší v histórii, podľa analytika Petra Goliaša z inštitútu Ineko dáva pri porovnaní s HDP rezortu práce menej ako v minulosti. "Výdavky pre rezort práce absolútne rastú, avšak v pomere k HDP klesajú z troch percent v roku 2006 na 2,5 v roku 2009," hovorí Goliaš. Podľa neho je dobré, že vláda pri zvyšovaní dávok v hmotnej núdzi myslela na neúplné rodiny a rodiny s viacerými deťmi, ktoré sú podľa neho najviac ohrozené chudobou. "Pozitívne hodnotím aj rast detských prídavkov na 640 korún od budúceho roku, avšak táto dávka bola predtým od roku 2004 zmrazená," dodal.
Podľa Goliáša je pomalý aj rast rodičovského príspevku a daňového bonusu na dieťa. Pripomína, že materské príspevky sa pre budúci rok nezvyšujú vôbec.
Ministri dostali všetko
Ministerka Tomanová, podobne ako šéfovia ostatných štátnych úradov, dostane na míňanie plnú sumu, ktorú jej prisľúbil minister financií Ján Počiatek v čase, keď predpokladal vyšší rast hospodárstva. Následky finančnej krízy pre hospodárstvo sa tak na základe utorkového rozhodnutia Roberta Fica premietnu do deficitu verejných financií.

Príspevok pri narodení dieťaťa
do konca roka 2008 na prvé dieťa 25-tisíc, na ďalšie necelých päť
od roku 2009 na prvé, druhé a tretie dieťa 25-tisíc, na ďalšie necelých päť