01.02.2007, 15:30

Hovory cez operátora Telefónica O2 Slovakia od polnoci

Tretí mobilný operátor Telefónica O2 Slovakia začne prevádzku 2. februára tesne po polnoci. "Zákazníci zaregistrovaní v kampani pre O2 Jednotky budú môcť volať od prvých minút dňa štartu prevádzky," povedala hovorkyňa Hana Hejsková.

Tretí mobilný operátor Telefónica O2 Slovakia začne prevádzku v piatok 2. februára tesne po polnoci. "Zákazníci zaregistrovaní v rámci kampane pre O2 Jednotky budú môcť začať volať od prvých minút dňa štartu našej prevádzky," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa firmy Hana Hejsková. Podľa naposledy zverejnených odhadov prvá ponuka spoločnosti Telefónica O2 Slovakia oslovila viac ako pol milióna záujemcov o registráciu.
Čas na aktiváciu SIM kariet, ktoré zákazníkom firma v týchto dňoch doručuje prostredníctvom pošty, Telefónica O2 Slovakia predĺžila do konca marca 2007. Pre ďalších zákazníkov začne operátor komerčnú prevádzku ešte pred koncom februára, kedy predstaví aj cenník služieb pre ďalších zákazníkov predplatených služieb. Súčasne nový mobilný operátor otvorí aj prvé značkové predajne a začne spoluprácu s partnermi v maloobchodnej sieti. Ponuku záujemcom o fakturované služby predstaví Telefónica O2 Slovakia v druhom kvartáli.
Telefónica O2 Slovakia už uzatvorila zmluvy o prepojení s ostatnými operátormi. Firma má pripravenú centrálnu časť siete a úspešne otestovala aj národný roaming. Operátor na základe neho zatiaľ bude vo väčšej miere zabezpečovať prevádzku prostredníctvom siete spoločnosti T-Mobile Slovensko, postupne však bude prepájať prevádzku na vlastné základňové stanice. Tých by mal do konca septembra vybudovať 400, o rok neskôr to bude dvojnásobok.
Víťazom výberového konania na tretieho mobilného operátora sa Telefónica O2 Slovakia stala 2. augusta minulého roka. Firma potom v októbri začala s prípravou výstavby vlastnej siete. Povolenie na prevádzku GSM siete, ktoré spoločnosti vydal Telekomunikačný úrad SR (TÚ), nadobudlo právoplatnosť 7. septembra 2006. Firma deň predtým za neho zaplatila 150 mil. Sk. TÚ pridelil Telefónice O2 povolenie na činnosť na 20 rokov. Tender však napadla bratislavská krajská prokuratúra, ktorá ho žiadala zrušiť. Podnet na preverenie tendra podala spoločnosť Penta, ktorá sa ho zúčastnila v partnerstve s českými Radiokomunikacemi. Penta aj prokuratúra namietali netransparentnosť tendra, vypísaných kritérií, aj zásahov do priebehu súťaže. TÚ aj minister dopravy Ľubomír Vážny porušenie zákona v súťaži odmietli, úrad sa však námietkami zaoberá a prvostupňové rozhodnutie o podnete prokuratúry by mal vydať v priebehu februára. V súčasnosti zamestnáva nový operátor približne 120 ľudí.