Meszárošova hviezda neprestáva žiariť

12.10.2005, 13:17

Celkovo sedem slovenských hokejistov sa predstavilo v piatich nočných zápasoch zámorskej NHL. Najviac sa darilo ottawskému obrannému duu Andrej Meszároš a Zdeno Chára, ktorí troma bodmi pomohli Senators k výhre 4:2 na ľade Montrealu a postarali sa tak výraznou mierou o predĺženie neporaziteľnosti kanadského klubu na štarte nového ročníka profiligy. Výkonom upútal najmä 19-ročný Meszároš, rodák z Považskej Bystrice stále výraznejšie dáva vedieť o svojom talente, proti Canadiens sa blysol dvoma gólovými prohrávkami.
Prestížny súboj v tejto sezóne dosiaľ neporazených odvekých rivalov Montrealu a Ottawy vyšiel lepšie hosťom z okraja Ontaria, ktorí si z vypredaného Bell Centre odviezli plný počet bodov. Gólový účet derby-večera otvoril strelou príklepom najvyšší muž súťaže Chára, ktorý sa tak prvýkrát strelecky presadil v novej sezóne, o desať minút neskôr vyrovnal stav kapitán domácich Saku Koivu. Rozhodla posledná časť hry, v ktorej skórovali iba hostia, pričom na oba presné zásahy kapitánovi Ottawy Danielovi Alfredssonovi nahral Meszároš. Habs stále nemôžu pre zranenie slabín počítať so službami ďalšieho Slováka Richarda Zedníka.
Špecifickú príchuť mal zápas Toronta s Philadelphiou (4:2) pre útočníka javorových listov Erica Lindrosa, ktorý v rokoch 1992-2000 celých osem sezón strávil v drese Flyers. Urastený center známy tvrdou hrou sa svojmu bývalému zamestnávateľovi "odvďačil" jedným presným zásahom do siete Tellqvista, ktorým zavŕšil gólový účet stretnutia. Prvýkrát v modrobielom drese skórovala ďalšia nová posila Maple Leafs Jeff O'Neill, niekdajší kanonier Caroliny venoval gól svojmu bratovi, ktorý práve v najväčšom meste Kanady tragicky zahynul v júli pri dopravnej nehode. Toronto tak zaknihovalo prvú výhru v sezóne. Štart druhej tretiny sa oneskoril o 30 minút pre výpadok elektrickej energie v Air Canada Centre.
Nováčik Jay McClement spolu s brankárom Patrickom Lalimom boli hlavnými postavami duelu, v ktorom St. Louis nedal šancu nevýrazným jastrabom zo Chicaga (4:1). Lalime pochytal 32 striel hostí a zaznamenal tak prvú výhru v novom ligovom ročníku. McClement asistoval pri góle Drakea a v 11. minúte zaznamenal premiérový gól v profilige po úspešnom zakončení trestného strieľania. Bolo to zároveň prvé premenené trestné strieľanie bluesmanov od 26. februára 2001.
Posledný zápas pred šnúrou na klziskách súpera odohrali a aj úspešne zvládli dallaské hviezdy. Stars v dueli s Phoenixom (3:2) ťažili najmä zo spolupráce kapitána Mika Modana (1+1) a veľkej fínskej nádeje Jussiho Jokinena, ktorý sa trafil premiérovo v NHL. Modano, líder prakticky všetkých historických štatistík texaského klubu, vsietil svoj 28. gól v oslabení v jeho 15-ročnej kariére. Brett Hull proti klubu, s ktorým v roku 1999 slávil triumf v Stanleyho pohári, totálne vyhorel, Wayne Gretzky a jeho tím stále čakajú na prvý bod na ľade súperov.
Sériu úspešných výsledkov zakončili hokejisti Edmontonu v kalifornskom Los Angeles, kde podľahli miestym kráľom 1:3. "Raz sa to už muselo stať. Dôležité je, ako na prvú prehru teraz zareagujeme, víťazný tím sa spozná podľa toho, ako sa dokáže poučiť z prehier," tvrdí hviezdny obranca olejárov Chris Pronger. Kings v zostave so Slovákmi Pavlom Demitrom a Ľubomírom Višňovským triumfovali doma tretíkrát v rade, vynikajúci dojem zanechal brankár LA Jason LaBarbera, ktorý zneškodnil 23 z 24 pokusov hostí a kapituloval iba po strele zadáka Marca-Andreho Bergerona.
MONTREAL - OTTAWA 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
Góly: 15. Koivu (Kovaľov), 28. Begin (Plekanec) - 3. CHÁRA (Phillips, Neil), 39. Alfredsson (MESZÁROŠ, Emery), 43. Vermette (Phillips, Schaefer), 55. Alfredsson (Heatley, MESZÁROŠ). Brankári: Theodore - Emery. Diváci: 21.273. Slováci v zápase: Meszároš (OTT) - minutáž 11:42, 0 gólov, 2 asistencie, 1 strela, 0 trestných minút. Chára (OTT) - 25:05, 1, 0, 2, 9.
TORONTO - PHILADELPHIA 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Góly: 8. Tucker (O´Neill, Allison), 25. Wellwood (Stajan, Steen), 48. O´Neill (McCabe, Allison), 54. Lindros (Antropov, Klee) - 18. Knuble (Gagne, Jones), 38. Gagne (Forsberg, Pitkänen). Brankári: Tellqvist - Esche. Diváci: 19.391. Slováci v zápase: Handzuš (PHI) - 16:26, 0, 0, 1, 0. Radivojevič (PHI) - 13:55, 0, 0, 2, 0.
ST. LOUIS - CHICAGO 4:1 (3:0. 0:0, 1:0)
Góly: 1. McAmmond (Weight, Sillinger), 11. McClement (trestné strieľanie), 18. Young (Čajánek, Sillinger), 42. Drake (McClement, Mayers) - 53. Arnason (Špaček, Vorobjov). Brankári: Lalime - Chabibulin. Diváci: 12.923.
DALLAS - PHOENIX 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Góly: 10. Miettinen, 39. Jokinen (Modano), 51. Modano (Morrow, Boucher) - 24. Gauthier (Sjöström, Kolanos), 60. Mara (Kolanos, Sanderson). Brankári: Turco - LeNeveu. Diváci: 16.097. Slovák v zápase: Nagy (PHO) - 18:40, 0, 0, 1, 0.
LOS ANGELES - EDMONTON 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 14. Corvo (Robitaille), 37. Brown (Armstrong, Cammalleri), 42. Belanger (Avery, Gleason) - 17. Bergeron (Horcoff, Staios). Brankári: Labarbera - Conklin. Diváci: 16.394. Slováci v zápase: Demitra (LA) - 22:23, 0, 0, 3, 0. Višňovský (LA) - 23:30, 0, 0, 3, 0.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
29. apríl 2024 01:48