22.12.2016, 00:00

EÚ potrebuje finančne silný Londýn

Osobitný predstaviteľ londýnskeho City v EÚ a britský štátny exminister pre domáce záležitosti Jeremy R. Browne pre HN.

EÚ potrebuje finančne silný Londýn
Zdroj: Reuters

Tým, že Londýn je veľkým finančným centrom, umožňuje Európe, aby mohla konkurovať New Yorku, Šanghaju či Tokiu, tvrdí Browne.

Briti v júnovom referende rozhodli o odchode krajiny z Európskej únie. Čo to znamená pre londýnsku časť City, ktorá je top finančným centrom sveta?
Samozrejme, toto referendum bolo veľmi dôležitým politickým rozhodnutím, dokonca pravdepodobne najväčším, aké som ja počas svojho života zažil. A to mám 46 rokov. Jeho výsledok rozhodne bude mať veľký dosah na vzťahy nielen s Európskou úniou, ale aj s jednotlivými krajinami v Európe a s celým zvyškom sveta. V tejto etape je ešte veľmi ťažké predpovedať, aký dosah to presne bude. Isté však je, že my ako City of London budeme naďalej udržiavať silné pracovné vzťahy s jednotlivými krajinami EÚ, ako je Slovensko, ale aj s európskymi inštitúciami a skupinami štátov v rámci EÚ.

Neobávate sa, že vo vzťahu k Európskej únii budete ťahať za kratší koniec povrazu?
Budeme pracovať na tom, aby výsledkom našich vzájomných vzťahov bola win-win situácia, a nie to, že jeden bude víťaz a druhý porazený. Aj z tohto dôvodu je pre nás dôležité, aby sa EÚ nepokúšala presadzovať taký variant, že Veľká Británia odchodom stratí. Osobne si myslím, že to možné je. Želáme si, aby sa podarilo vyrokovať takú dohodu, ktorá bude priaznivá pre City of London.

Pred referendom viaceré banky sídliace v Londýne varovali, že v prípade brexitu odídu z Londýna do iných finančných centier, ako je Frankfurt nad Mohanom či Paríž. Po hlasovaní niektoré finančné domy skutočne oznámili presun časti svojich aktivít do zahraničia. Myslíte si, že tento trend sa môže s blížiacim sa odchodom Británie z EÚ ešte stupňovať?
Situácia je dnes v tejto záležitosti ešte stále pomerne nejasná. Samozrejme, je možné, že niektoré banky budú pracovať na presune niektorých svojich operácií do Európskej únie či konkrétnejšie do eurozóny. Je to obchodným rozhodnutím každej banky. Chcel by som však v tejto súvislosti podotknúť tri veci. Tou prvou je fakt, že hlavné silné stránky Londýna ako finančného centra sú aj po referende stále výrazné. Sila Londýna totiž nie je založená iba na členstve Británie v Európskej únii. Úlohu tam zohráva celý komplex faktorov.

Aké faktory máte konkrétne na mysli?
Je to anglické právo, stabilná politická aj legislatívna situácia, anglický jazyk či široké služby podpory. To všetko sú veci, vďaka ktorým sa Londýnu podarilo rozvinúť sa do veľkého finančného centra. No a tieto dôvody sú naďalej aktuálne. Preto si myslím, že by sa nemali zveličovať negatívne dosahy brexitu na Londýn. Práve naopak, Londýn by mal zostať dôležitým finančným centrom. A teraz prichádzame k druhému bodu. Je totiž aj v záujme samotnej Európy, aby sa jeho úloha neznižovala.

Prečo si to myslíte?
Tým, že Londýn je veľkým finančným centrom, umožňuje Európe, aby mohla konkurovať New Yorku v Severnej Amerike či Singapuru, Hongkongu, Šanghaju alebo Tokiu v Ázii. Ak znížime úlohu Londýna, Európa nebude mať finančné centrum rovnakej sily ako spomínané mestá. Nemyslím si totiž, že je reálne, aby sa novým Londýnom mohol stať Paríž, Frankfurt, Amsterdam, Luxemburg, Dublin alebo Varšava. Takže pre Európu bude nebezpečné, ak sa pokúsi znížiť úlohu Londýna. Jediným výsledkom takéhoto úsilia bude to, že Európa stratí pozície oproti ostatnému svetu, pretože bude mať menej výrazné a menej hodnotené finančné centrum. Možno to niektorým ľuďom v Európe nebude úplne po chuti, ale ja som presved

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.