05.10.2015, 07:37

Kolotoč násilia v Palestíne sa opäť roztáča. Izrael bombardoval Gazu

Militanti z pásma Gazy odpálili najmenej jednu raketu na juh Izraela, na čo izraelská armáda reagovala náletom v Gaze. Terčom bolo "teroristické zariadenie" radikálneho hnutia Hamas na severe pobrežného pásma, oznámil armádny hovorca Peter Lerner dnes skoro ráno.

Lerner predtým na Twitteri informoval, že po raketovom útoku z Gazy sa neobjavili správy o zranených. Podľa správy novín Jerusalem Post sa k odpáleniu rakety prihlásila skupina údajne sa hlásiaca k teroristickej organizácii Islamský štát (IS), píše tlačová agentúra DPA.

V Predjordánsku predtým došlo na viacerých miestach k zrážkam medzi Palestínčanmi a izraelskými bezpečnostnými silami. Jerusalem Post uviedol, že vojaci zastrelili v noci na dnes Palestínčana v meste Túlkarm, kde na nich podľa armádnej hovorkyne 100 až 200 Palestínčanov hádzalo kamene a zápalné fľaše. Oficiálna palestínska tlačová agentúra Wafa informovala o mnohých zranených v oblasti Hebronu, ktorí sa nadýchali slzotvorného plynu.

Izraelom v súčasnosti otriasa séria útokov. V noci na nedeľu zastrelili v Jeruzaleme Palestínčana, ktorý bodol nožom 15-ročného Izraelčana. Len niekoľko hodín predtým ďalší Palestínčan v jeruzalemskom Starom meste zabil nožom dvoch Izraelčanov. Útočníka rovnako zastrelili policajti.

V centre najnovšej vlny napätia a násilností je mešita al-Aksá a Skalný dóm - jedno z najposvätnejších miest islamu, ktoré Židia nazývajú Chrámová hora. Nepokoje sa odtiaľ rozšírili do ďalších oblastí východného Jeruzalema a do Predjordánska.

Izrael v nedeľu zakázal Palestínčanom z Prejordánska na dva dni vstup do Starého mesta v Jeruzaleme. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu podľa svojho hovorcu stretol s poprednými činiteľmi, s ktorými hovoril o bezpečnostných opatreniach.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun odsúdil útoky v Jeruzaleme ako nebezpečné činy s tým, že sa obáva vystupňovania situácie. Znepokojenie vyjadril tiež nad tým, že militantné palestínske skupiny krvavé útoky vychválili. Podobne aj Európska únia v nedeľu vyzvala všetky strany na zdržanlivosť po "brutálnych útokoch", ktorých "zámerom nie je len spôsobiť utrpenie ľudí, ale aj podkopať vyhliadky na mier".