29.10.2014, 19:07

Spišiaci, ktorí zarobili na kríze

V rámci seriálu HN v regiónoch vám každý týždeň prinášame príbehy úspešných firiem zo Slovenska. Dnes o BBF Elektro zo Spišskej Novej Vsi.

Prudký prepad zákaziek firiem, výrazné zníženie exportu či desaťtisíce nových nezamestnaných. Po vypuknutí globálnej finančnej krízy slovenská ekonomika spadla o vyše desať percent, čo v bežnom živote znamenalo masové prepúšťanie a krach mnohých firiem. Našli sa však aj výnimky – jednej firme spod Tatier sa biznis, naopak, raketovo rozbehol. „Obrat nám vystrelil zo štandardných desať miliónov eur ročne na trojnásobok,“ hovorí zakladateľ spoločnosti BBF Elektro a jej generálny riaditeľ Miroslav Biroš. Firma, ktorá patrí k najväčším hráčom na Slovensku v oblasti elektrických inštalácií, totiž využila boom fotovoltických elektrární.


Európska únia sa dlhodobo snaží zvýšiť podiel energií vyrobených z vetra, zo slnka či z biomasy. V rokoch 2008 a 2009 preto štáty strednej a východnej Európy začali podporovať elektrinu z obnoviteľných zdrojov výhodnými dotáciami. Energetici zo Spišskej Novej Vsi mali v tom čase na konte zapojenie veľkej slnečnej elektrárne v českom Brne. „Ako jedna z mála spoločností na Slovensku sme mali reálne skúsenosti a referencie a okrem tejto referencie nám pomohlo aj to, že pre našu bezproblémovú históriu nás banky akceptovali ako serióznu firmu,“ hovorí technicko-obchodný riaditeľ Peter Novotný. Zákazky sa len tak sypali a firma si mohla vyberať. „Na Slovensku sme ako generálny dodávateľ postavili šestnásť zo zhruba dvesto elektrární,“ dodáva Novotný. Zákazky pribúdali aj v Čechách a Bulharsku a počet pracovníkov firmy stúpol o tretinu. Dnes má BBF Elektro na konte viac ako 30 fotovoltických elektrární.

Po roku 2010 však nastal útlm investícií do slnečnej energie a tržby firmy prudko klesli. „Museli sme pristúpiť ku krízovým riešeniam a škrtaniu nákladov. Jedným z posledných bolo aj zredukovanie počtu zamestnancov, čomu sme sa nedokázali vyhnúť,“ hovorí Novotný. Dnes firma zamestnáva 120 ľudí a podobne ako ďalšie firmy v sektore stavebníctva bojuje s poklesom zákaziek. „Dnes je obdobie reštrukturalizácií. Na odberateľa sa musíme pozerať prísnym okom, poznať ho a dokonale preveriť, aby nespadol na dno a nás nestiahol s ním,“ hovorí Novotný.