28.01.2014, 20:11

Nemocnice zlyhávajú. Zanedbávajú pacientov

Ročne sa na zdravotnícke zariadenia sťažuje tisícka pacientov.

Pre tehotnú pacientku z Trnavského kraja by bolo lepšie, ak by porodila cisárskym rezom. Napriek tomu lekár dunajskostredskej nemocnice rozhodol, že pôjde prirodzenou cestou. V dôsledku toho ju museli neskôr operovať a doteraz má zdravotné aj psychické problémy. „Znalec potvrdil, že počas pôrodu mal službukonajúci lekár postupovať „aktívnejšie“ a pôrod ukončiť cisárskym rezom. Uviedol aj výhradu k podanému lieku,“ píše sa v rozsudku Krajského súdu v Trnave. Ten pacientke začiatkom decembra priznal odškodné vyše 47-tisíc eur.

Práve na nedostatočné či nesprávne ošetrenie sa pacienti vlani sťažovali najčastejšie. „Ide o podnety v rôznych medicínskych odboroch, ktoré súviseli s diagnostikou alebo liečbou,“ doplnila hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Soňa Valašíková. Od pacientov dostali 1 341 podaní, ako opodstatnené uznali 136, nedoriešených zostalo 275.

Prvých päť nemocníc, na ktoré sa ľudia najviac sťažovali, boli štátne nemocnice. Medzi nimi aj banskobystrická nemocnica, ktorá v takomto rebríčku ešte rok predtým nefigurovala. Vlani na ňu prišlo 32 podaní, opodstatnené boli dve. V tom istom roku získala Certifikát bezpečnej nemocnice od spoločnosti B Braun. „Sme koncová nemocnica pre Banskobystrický kraj. Sústreďujú sa u nás najzávažnejšie stavy, pri niektorých odbornostiach z celého Slovenska. Ročne hospitalizujeme viac ako 30-tisíc pacientov a viac ako 400-tisíc ich vyšetríme na našich odborných ambulanciách,“ reagovala hovorkyňa Ružena Maťašeje. Dodala, že ich nemožno porovnávať s malými nemocnicami, kde ošetria menej ľudí.