15.09.2015, 09:26

Maďarsko začalo tvrdý boj proti utečencom. Hrozí im väzenie

Maďarsko začalo tvrdý boj proti utečencom. Hrozí im väzenie

Ilegálne prekročenie hraníc Maďarska je v zmysle nových právnych noriem od dnešnej polnoci opäť trestným činom. Podobne tomu bolo pred zmenou režimu. Maďarský parlament 4. septembra schválil súbor zákonov zameraných na obmedzenie prílevu migrantov do krajiny.

"Maďarsko neuzatvára hermeticky svoje hranice, ale chce si jednoducho vynútiť, aby boli dodržiavané aj doteraz platné zákony," vyhlásil v pondelok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý v súvislosti so sprísnením podmienok prisťahovalectva zdôraznil, že ilegálnych migrantov budú zatvárať a vyhosťovať z krajiny.

Orbán podotkol, že aj doposiaľ platilo, že hranice štátu je možné prekročiť iba na vyznačených hraničných priechodoch. "Polícia narušiteľov hraníc zadrží, hrozí im viacročné väzenie a vyhostenie z krajiny," dodal premiér, podľa ktorého na zábranách na hraniciach budú tabule s informáciou, kde sa nachádza najbližší hraničný priechod, na ktorom je možné podať žiadosť o azyl.

"Ak niekto bude tvrdiť, že je utečenec a žiadosť o tento štatút nepodal v Srbsku, tak ho odmietneme, pretože Srbsko je bezpečná krajina," podotkol predseda vlády s poznámkou, že podiel migrantov vrátených do Srbska bude preto veľmi vysoký.

Orbán nevylúčil, že vláda v utorok 15. septembra vyhlási v súvislosti s migráciou výnimočný stav. (Aktualizované 12:00: Maďarsko vyhlásilo výnimočný stav)

Nové právne normy okrem iného posilňujú právomoci polície a stanovujú prísne tresty za nelegálne prekročenie štátnej hranice. Maďarsko na hraniciach so Srbskom vybudovalo plot na ochranu pred ilegálnou migráciou.

Nové zákony stanovujú, že prekročenie alebo poškodenie hraničného plota je trestným činom, pričom za nelegálne prekročenie hraníc bude možné udeliť trest do troch rokov väzenia. Podávať žiadosti o azyl budú migranti na hraničných priechodoch, pričom ich vybavovanie bude môcť byť zrýchlené.

Súčasťou zmien v maďarskej legislatíve je aj zavedenie nového štatútu - krízovej situácie spôsobenej masovým prisťahovalectvom.

Krízovú situáciu spôsobenú masovým prisťahovalectvom bude môcť na základe iniciatívy najvyššieho predstaviteľa budapeštianskej alebo príslušnej župnej polície a šéfa úradu pre utečencov vyhlásiť vládny kabinet, a to maximálne na obdobie šiestich mesiacov. Po uplynutí tohto obdobia bude možné krízovú situáciu predĺžiť.

V prípade takejto situácie bude môcť štát dočasne využívať hnuteľný alebo nehnuteľný majetok, ktorý je v jeho vlastníctve alebo vlastníctve samospráv.

Za využívanie diaľnic nebudú platiť v čase plnenia úloh krízovej situácie spôsobenej masovým prisťahovalectvom prevádzkovatelia vozidiel s celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony.

Parlament v Budapešti rozhodol aj o zmene občianskoprávneho konania: prípady utečencov a kauzy inštitúcií, ktoré sa venujú problematike prisťahovalectva, sa budú posudzovať prioritne, a to najneskôr osem dní po prijatí podnetov.

Medzi mnohé zmeny patrí aj to, že súdy nebudú môcť korigovať rozhodnutia odborných grémií, avšak zrušia platnosť uznesení orgánov verejnej správy porušujúce platné predpisy a nariadia nové konania.

Za prevádzačstvo je v Maďarsku možné po novom udeliť až 20-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Navyše prevádzači prídu o majetok, ktorý nadobudli po začatí tejto trestnej činnosti.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.