07.11.2013, 00:00

Maňka zosekal dlh najviac

Prepustil desiatky úradníkov, splatil sedem rokov staré dlhy nemocníc a prehodnotil nevýhodné zmluvy.

Banskobystrický župan Vladimír Maňka (Smer-SD), ktorý vo víkendových voľbách kandiduje opäť, aj takto znížil dlh svojho kraja za posledné roky o dvanásť percent. Výsledok? Banskobystrická župa bola ku koncu roka 2012 najmenej zadlženou spomedzi všetkých ôsmych na Slovensku. „Pri mojom nástupe sme prijali nevyhnuté aj nepríjemné opatrenia. Týkali sa personálnych a prevádzkových zmien,“ konštatuje Maňka.

K dobrému hospodáreniu pritom pomohla aj výrazná úspora cez elektronické aukcie – vyše 15 miliónov eur. Podľa Transparency International Maňkov kraj túto formu nákupov využíval dokonca najviac. „Aj preto považujeme túto samosprávu za najtransparentnejšiu zo všetkých,“ dodala projektová koordinátorka organizácie Ľuba Riapošová.

Škrty na prevádzkových a osobných nákladoch, prehodnotenie nevýhodných zmlúv s prevádzkovateľmi nemocníc či elektronické aukcie vo verejnom obstarávaní. Za štyri roky takto banskobystrická župa znížila svoje dlhy v pomere k bežným príjmom o dvanásť percent. V roku 2012 sa tak zo všetkých žúp umiestnila ako najmenej zadlžená.

Jedným z hlavných zámerov volebného programu súčasného župana Vladimíra Maňku bolo aj zníženie nezamestnanosti. „Pomohli sme ju znížiť aj tým, že sme významne čerpali peniaze z európskych fondov a že sme podporovali cestovný ruch,“ vysvetľuje Maňka. Faktom je, že nezamestnanosť klesla približne o percento. No odborníci nesúhlasia s tým, že má na tom samospráva výrazné zásluhy. Podľa Matúša Pošvanca, riaditeľa Nadácie F. A. Hayeka, kompetencie VÚC nesiahajú k riešeniu nezamestnanosti. „Považujem to skôr za politické heslo, ktoré sa dobre počúva, avšak nie je platné,“ vysvetľuje Pošvanc. Analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda dodáva, že v kraji pretrvávajú významné rozdiely v miere nezamestnanosti medzi regiónmi, pričom k jej poklesu nepomohli ani eurofondy.

Pozitívom kraja je využívanie elektronických aukcií – tie si všimla aj Transparency International, ktorá banskobystrickú župu ohodnotila s odstupom ako najtransparentnejšiu. V kľúčových hodnotených oblastiach, ako prístup k informáciám či verejné obstarávania, sa umiestnil vysoko nadpriemerne. Ide však skôr o výnimku. „V porovnaní s hodnotením žúp z roku 2011 nastali minimálne zmeny a v samosprávnych krajoch sme nezaznamenali žiadnu výraznejšiu snahu o zlepšenie,“ hodnotí Ľuba Riapošová, projektová koordinátorka Transparency International Slovensko. Aj keď banskobystrická župa si polepšila najviac, v porovnaní s najlepšie hodnotenými mestami má podľa jej slov ešte stále priestor na ďalšie zlepšenie.

Súvisiace články