15.05.2013, 19:53

Hollande uľahčil prepúšťanie

Reforma trhu práce umožní znížiť Francúzom platy a skrátiť im pracovnú dobu.

Francois Hollande. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Menej peňazí na výplatu, nútená dovolenka a v krajnom prípade jednoduchšia výpoveď z práce. S tým všetkým budú musieť najnovšie počítať francúzski zamestnanci. Socialistický prezident Francois Hollande totiž pretlačil reformu pracovného trhu, ktorú od neho požadovala Európska únia, ale ostro odmietali tradične silné odbory.

Reforma je hlavne veľkou úľavou pre firmy, ktoré doteraz kvôli kľúčovému postaveniu odborov mali obrovské problémy pri prepúšťaní. Aj preto sa mnohé spoločnosti obávali prijímať nových zamestnancov. Zároveň rástla nezamestnanosť, stagnovala ekonomika a rástlo znechutenie ľudí.

Odvážny krok Hollanda je snahou, ako tento vývoj zastaviť. „Som v každodennom kontakte aj s ľuďmi, ktorí dali prezidentovi svoj hlas. Sú sklamaní, pretože nezamestnanosť rastie, nezvyšuje sa minimálna mzda a ani dôchodky. Tvrdia, že Hollande by sa ako socialistický kandidát mal starať najmä o sociálne otázky. Svoje sľuby však doteraz neplnil a riešil len nepodstatné veci,“ povedal pre HN Imrich Tóth, slovenský duchovný žijúci v Paríži, ktorý sa osobne často stretáva práve s ľuďmi vo veľkých problémoch.