12.10.2014, 19:02

Európska banka zatlačila na úspory ľudí

Krátkodobé fondy zarábajú málo, kvôli záporným úrokovým sadzbám.

Malo ísť o kroky, ktoré by rozhýbali ekonomiku krajín eurozóny, čo by postupne pomohlo aj ľuďom. Európska centrálna banka preto začiatkom septembra znížila úroky, za ktoré si k nej ukladajú peniaze ostatné banky, na historické minimá. Konkrétne na mínus 0,2 percenta.

Nižšie sadzby však namiesto rozhýbania ekonomiky tlačia na výšku úspor bežných ľudí. Cítia to najmä sporitelia, ktorí majú peniaze na krátkodobých vkladoch s úročením do jedného roka. Takzvané fondy peňažného trhu a krátkodobých investícií zarábajú posledné mesiace výrazne menej ako minulý rok. Napríklad výkonnosť prvého spomínaného fondu je za rok len 0,32 percenta. Vlani pritom dosahovali výnosy takmer tri percentá.

Nízke úroky, malé zárobky
„Fondy peňažného trhu zarábajú na extrémne opatrnom investovaní, peniaze ukladajú do krátkodobých cenných papierov alebo do bankových produktov,“ povedal investičný riaditeľ spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy Michal Nalevanko. Ako ďalej vysvetľuje, keď menová politika tlačí úroky nadol, aj úročenie vkladov má rovnakú tendenciu. Európske banky majú svoju pokladničku v Európskej centrálnej banke, nie na dlhopisových trhoch. A keďže sú úrokové sadzby v centrálnej banke v mínusových hodnotách, prejavuje sa to aj na zárobku týchto krátkodobých fondov.

Situácia by sa podľa odborníkov najbližšie roky zmeniť nemala. „Peňažné fondy, respektíve fondy krátkodobých investícií, budú pravdepodobne kopírovať súčasné nízke sadzby, číže môžeme očakávať výkonnosť okolo nuly či pol percenta,“ hovorí Peter Herman, portfóliový manažér spoločnosti Asset Management Slovenskej sporiteľne.

Investujem do akcií. Značka: výhodne
Nielen na podielových fondoch zarábajú ľudia v poslednom období menej. Politika ECB sa prejavila už aj na takzvaných termínovaných vkladoch. Ide o systém sporenia v banke na obmedzený čas, ale za vyšší úrok.  A práve sadzby na týchto vkladoch v poslednom období banky menili smerom nadol. „Úroky na termínovaných vkladoch sme znížili od začiatku mesiaca napríklad pri 36 mesiacoch z 0,8 na 0,6 percenta,“ potvrdila hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.

Súvisiace články