06.04.2014, 20:07

Pacienti platia za lieky viac. Hoci by nemali

Ak farmafirma zníži cenu liekov, najviac to pocítia zdravotné poisťovne.

V apríli farmafirma zníži cenu lieku. O tri mesiace neskôr sa tak zníži aj reálna, ktorú zaň platí poisťovňa. Pacient to však na doplatkoch v lekárňach pocíti až o dva mesiace neskôr, teda v septembri. V prepočte – poisťovňa má reálne lacnejšie lieky o dva mesiace skôr ako pacient.

Takto vyzerajú platby za lieky na Slovensku. Dôvod je jednoduchý – spôsob, akým je u nás zákonom nastavená cenotvorba liekov. Kým ceny liekov sa menia každý mesiac, úhrady zdravotných poisťovní len raz za tri mesiace. A práve kvôli tomuto nesúladu sa nestihnú lacnejšie lieky prejaviť aj na cenovkách v lekárňach.

Výsledok je taký, že doplatky pri niektorých liekoch sú vyššie ako by mali byť, prípadne ich ľudia platia aj vtedy, kedy by mali dostávať lieky úplne bez doplatku – konštatovala prezidentka Asociácie dodávateľov liekov Jana Širková.

Kým v roku 2012 pacienti za lieky zaplatili zhruba 150 miliónov eur, v roku 2013 to už bolo o štyri milióny viac. Zdravotné poisťovne naopak platia menej. Podľa hovorkyne Dôvery to automatiky neznamená, že ušetrili. Zdravotná poisťovňa sa totiž na náklady pozerá komplexne, zahŕňajúc všetky úhrady za poistencov.  „Hoci na jednej strane aj Dôvera zaznamenala mierne klesajúci trend vo výdavkoch za lieky, na druhej strane sa zvýšili náklady za zdravotnícke pomôcky aj špeciálny zdravotnícky materiál,“ dodala Šimunová.