21.09.2014, 19:51

Kiska: Za Slovensko hovoria v zahraničí činy

Názory prezidenta a premiéra sa v názore na Ukrajinu a sankcie líšia. Kiska však zdôrazňuje, že Slovensko sankcie schválilo a Ukrajine pomáha.

Váš postoj a postoj premiéra Roberta Fica voči Ukrajine sa dosť odlišujú. Nemôže to práve v čase, keď predsedáme V4, naštrbiť vzťahy v rámci skupiny?
Za Slovensko hovoria činy. Sankcie sa schválili a my sme ako jedna z mála krajín zrealizovali aj reálnu pomoc Ukrajine a investovali sme viac ako desať miliónov eur do toho, aby sme mohli realizovať reverzný tok plynu a zásobovať Ukrajinu v prípade potreby. Takto by sme mohli pokryť až štyridsať percent jej dovozu plynu. Slovensko teda realizovalo konkrétne kroky a práve tým vždy kooperujem. Hovorím o tom, že máme spraviť všetko pre to, aby sa ľudia na Ukrajine mohli v prvom rade rozhodnúť sami, teda bez akéhokoľvek tlaku. A v prípade, že sa rozhodnú, že chcú ísť do demokratickej Európy, máme spraviť všetko pre to, aby sme im pomohli.

Aký postoj Slovenska voči Ukrajine prezentujete v zahraničí?
V utorok som mal stretnutie s poľským prezidentom Bronislawom Komorowským. Zhodli sme sa na tom, že zmiernenie napätia, ktoré tam je, by sme mali využiť na to, aby sme Ukrajine pomohli zrealizovať ekonomické reformy, ktoré potrebuje. Diskutovali sme tiež o tom, ako dať pocítiť miestnym ľuďom, že s nimi v prípade záujmu počítame v našej demokratickej Európe. A keďže Slovensko v súčasnosti predsedá Vyšehradskej štvorke, tak budem uvažovať o tom, ako prezidenta Petra Porošenka dostať na zasadanie krajín V4, aby bol spolu s nami a aby sme spolu diskutovali, ako v prípade záujmu Ukrajine pomôcť dostať sa do demokratickej Európy.

Súvisiace články