24.06.2014, 20:43

Pre reformy Kaliňáka už prepustili tisíc ľudí

Za polrok zaniklo pri reforme štátnej správy 161 úradov. Na platoch úradníkov štát ušetril 13 miliónov eur.

Už asi tisícka ľudí prišla o prácu pre štát pre reformu štátnej správy ESO. Od jeho spustenia koncom roka 2012 zaniklo dokopy 161 úradov a ďalšie sa majú rušiť do konca tohto či budúceho roka. Také sú priebežné výsledky vlajkového projektu Ficovej vlády, ktorú vedie minister vnútra Robert Kaliňák. „Doterajšia bilancia je úspora na mzdách v hodnote 13 miliónov eur,“ uviedla pre HN hovorkyňa rezortu Dana Pohlodová. Ministerstvo pôvodne hovorilo, že na platoch ušetrí tento rok 32 miliónov eur. Kým Kaliňák je s priebehom reformy spokojný, analytici upozorňujú na jej nedostatky. Dosiahnuté výsledky či tempo šetrenia sa totiž nedajú kontrolovať.

Práve zahmlievanie toho, čo sa má robiť a kde, je najviac kritizované. „Vyvoláva to otázniky, či naozaj dochádza k nejakým zmenám a šetreniu,“ upozorňuje Peter Goliaš z INEKO. Poznamenáva, že úsporu nemusí prinášať ani formálny zánik niektorých úradov. Mnohé z nich totiž naďalej fungujú začlenené inde. Podobne aj pri prepúšťaní úradníkov vidí priestor na škrtanie tabuľkových, no v skutočnosti neobsadených miest.

Rovnakú výčitku voči reforme má i Dušan Sloboda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Upozorňuje, že dodnes chýba aj audit verejnej správy, ktorý si vyžiadal parlament. Mal napovedať, ako efektívne úrady fungujú a ako sú na tom s financovaním.

Reálnejšie odhadnúť úspechy či neúspechy krokov teda podľa analytikov bude možné po predložení záverečných účtov ministerstiev za tento rok. Len za rok 2014 totiž Kaliňák avizoval úspory vo výške 333 miliónov eur. Šetriť sa má na predaji budov po zrušených úradoch, redukovaní počtu riadiacich pracovníkov či zjednocovaní príplatkov úradníkov na rôznych úradoch. V ďalších dvoch rokoch sa pritom vraj majú úspory vyšplhať až na úroveň asi 700 miliónov eur. Reforma by totiž mala prebiehať až do roku 2020.

Súvisiace články