11.01.2013, 00:02

Komentár Daga Daniša: Reklama na Fica

Gašparovič nie je len chodiaca karikatúra prezidenta. Je až príliš spojený so Smerom.

Dag Daniš

Tento týždeň priniesol jednu pozoruhodnú vec – návrat "starého Fica". Nahnevaného, mierne agresívneho, urazeného Fica, ktorý sa rozhodol vlastným telom brániť Gašparoviča. A udrieť na opozíciu archaickým mečiarovským slovníkom o tom, ako si "pravicový zlepenec" dovolil "neuveriteľným spôsobom hanobiť prezidenta a ústavné orgány štátu". Fico po dlhšom čase vybuchol len preto, že opozícia napadla Gašparoviča.

Presnejšie, bola to len rozbuška. Skutočná príčina Ficovho hnevu je inde.

Ficovi treba uznať, že mu vždy výborne fungovali politické inštinkty. Vie trafiť plodné a neplodné témy, vie, kedy sa hýbe verejná mienka. A vie odhadnúť bod zlomu, kedy sa pohyb obracia proti nemu. A ten bod nastal. Teraz, pri Gašparovičovi. Ľudia ho už majú plné zuby. Nie preto, že potopil nejakého Čentéša (na čo mal právo). Jednoducho preto, že je neschopný, otravný a smiešny.

Keďže Ficove osobné ambície smerujú k prezidentskej funkcii a prezidentským voľbám 2014, táto téma je pre neho dvojnásobne citlivá. Ak sa premiér rozhodne vzdať bremena vlády a kandidovať, jeho šance môžu ohroziť dve veci. Degenerácia Gašparoviča vo funkcii prezidenta. A zjednotenie opozície na spoločnom kandidátovi. A obe veci sú aktuálne práve teraz. Podpora Gašparoviča je v rozklade. A opozícia má veľmi blízko k tomu, aby sa dohodla na jednom prezidentskom kandidátovi (Hrušovský). Preto Fico znervóznel. A po dlhom čase mieru vyrazil do boja...

Ficov problém je v tom, že Gašparovič je nielen chodiaca karikatúra prezidenta, ale aj chodiaca reklama na Fica (v poslednom čase dosť negatívna, mentálna kondícia starého pána je už pomerne slabá). Jeho meno je až príliš spojené so Smerom a s Ficom.

Aj Ficov Smer, aj Gašparovičovo HZD mali po roku 2002 spoločných sponzorov v pozadí (Širokého, Poóra). Gašparovič bol zvolený vďaka podpore Smeru. Ak sa bude ďalej strápňovať a ak bude proti nemu narastať verejný odpor, Ficova pozícia ako jeho nástupcu sa skomplikuje.

Vlastne, slovo "ak" už môžeme pokojne škrtnúť. O rok to bude len horšie. Pacient Gašparovič v štádiu, keď čas jeho problémy s mentálnou formou nevyrieši, ale skomplikuje. Preto je doktor Fico taký prikrčený – a v strehu...

Dag Daniš
Dag Daniš

zástupca šéfredaktora HN

 

Komentár Daga Daniša nájdete každý piatok na

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.