31.01.2012, 00:00

Postava z kauzy Gorila zrejme zmizla

Kľúčová postava kauzy Gorila Anna Bubeníková sa pravdepodobne nachádza mimo Slovenska.

Anna Bubeníková, Snímka: TASR
Zdroj: TASR
Bývalá šéfka Fondu národného majetku a kľúčová postava kauzy Gorila Anna Bubeníková je zrejme mimo Slovenska. „Tiež mám túto informáciu,“ potvrdil HN dozorujúci prokurátor prípadu Dušan Kováčik s tým, že vyšetrovanie to zatiaľ nenarušuje.

Podľa spisu s názvom Gorila mala Bubeníková údajne prijať miliónové provízie za privatizáciu v prospech finančnej skupiny Penta. S Bubeníkovou, ktorá podozrenia odmietla, sa nám včera spojiť nepodarilo. „Do ukončenia vyšetrovania sa nebudeme vo vzťahu k médiám nijako vyjadrovať,“ reagoval esemeskou je manžel Roman. „Ak by išlo o úmyselné vyhýbanie sa úkonom trestného konania, vyšetrovanie by mohlo byť sťažené,“ tvrdí expert a bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor.

V zahraničí je ďalší z údajných aktérov kauzy, exminister Jirko Malchárek. „Vrátim sa prvý februárový týždeň,“ napísal HN z dovolenky.

Bubeníková a Malchárek mali podľa spisu Gorila získať od spoločníka Penty Jaroslava Haščáka viac ako pol miliardy korún na províziách za ovplyvňovanie predaja štátneho majetku. Finančná skupina aj obaja politici to popierajú.

Polícia mlčí
Kováčik tvrdí, že zahraničné cesty Malchárka a Bubeníkovej zatiaľ priebeh policajného vyšetrovania nenarúšajú. „Z našej strany neboli voči týmto osobám iniciované žiadne obmedzenia,“ vyhlásil. Polícia sa k taktike vyšetrovania nechcela vyjadriť. Nekomentovala ani to, že dvaja z hlavných aktérov sú momentálne preč.

Malchárek odôvodnil cestu do zahraničia tradičnou dovolenkou s manželkou. Na Slovensko sa plánuje vrátiť prvý februárový týždeň, miesto nechcel spresniť. „To je moje súkromie. Nemám najmenší dôvod verejnosti hlásiť moje dovolenky a ani nič z môjho privátneho života,“ tvrdí.

FNM má bez šéfa problém
Odchod Bubeníkovej spôsobil problémy s ďalším fungovaním Fondu národného majetku. Po jej odvolaní z postu predsedníčky výkonného výboru totiž iní členovia nemajú právo konať v mene fondu. Bez splnomocnenia od predsedu nemôžu zastupovať štát v súdnych sporoch, ani ho zastupovať na valných zhromaždeniach, kde sa rokuje o rozdelení zisku.

Vymenovanie nového predsedu fondu zablokoval prezident Ivan Gašparovič. Zvyšní členovia vedenia Gašparoviča upozornili na riziká. Navrhli tiež zmenu štatútu tak, aby mohli konať v mene fondu vo dvojici. „Prezident sa o riešení situácie na FNM bude rozprávať s ministrom hospodárstva Jurajom Miškovom. Po ich rozhovore oznámime spôsob riešenia,“ informoval jeho hovorca Marek Trubač.