19.12.2011, 10:00

Veľká reforma verejnoprávnych správ: Niet čo stratiť, len získať

RTVS predstaví od januára nové televízne správy. Zatiaľ len obsahom a štruktúrou. Na štúdio a grafiku si bude treba počkať pravdepodobne do jesene.

RTVS ide hýbať s televíznym spravodajstvom. Začiatkom budúceho roka predstaví novú podobu Správ STV; presunie ich z dlhoročného slotu o 19:30 na 19:00, spojí s regionálnymi správami a natiahne tak, že vytvorí najdlhší spravodajský formát na slovenskom trhu. "Nemôžeme stratiť, ale len získať," obhajoval tento krok na poslednom zasadnutí Rady RTVS riaditeľ Sekcie programu RTVS za organizačnú zložku STV Andrej Miklánek.

Janette Štefánková, Správy STV
Zdroj: vysielanie Jednotky
Podľa Miklánka nebude fér, ak sa budú správy po presune z 19:30 na 19. hodinu mechanicky porovnávať. "Čo treba porovnávať, je dané časové obdobie," uviedol. Čiže úspech či neúspech Správ STV sa interne vyhodnotí podľa toho, aký výkonnostný posun Jednotky nastane v slote od 19:00 približne do 19:45. Dnes sa Jednotke pred 19:30 nedarí, výkony sú podľa Miklánka blízke nule. "Môžeme len získať, otázka je, koľko," dodal. Po novom pôjde v plnej konkurencii Televíznych novín Markízy a Krimi Novín Joj, čiastočne sa prekryje s hlavnými Novinami Joj.

Zmeny Správ STV podľa predbežných programových plánov odštartujú v pondelok 9. januára. Zatiaľ sa však upraví len ich vysielací čas a štruktúra. Avizované nové štúdio ani grafika ešte nebudú. Časovo limitujúcim faktorom sú podľa Miklánka verejné obstarávania. Ak všetko pôjde dobre, predpokláda nasadenie nového vizuálu Správ STV od septembra. "V tejto chvíli je kľúčový obsah," argumentoval na zasadnutí Rady RTVS.

Nábehovú krivku Správam STV bude od nového roka tvoriť game-show 5 proti 5, ktorá sa presunie na neskorší čas 18:20. Momentálne v slote po 17:30 patrí k najvýkonnejším programom Jednotky: v decembri počet jej divákov spravidla prekračuje 200 tisíc v 12+, čo je viac ako programy v hlavnom vysielacom čase po 20. hodine a tiež viac ako Správy STV.

Regionálna relácia Slovensko dnes (pôvodne formát Dvojky, ktorý sa na Jednotku presunul v júni 2008) sa zlúči s hlavnými správami.

Priemer Jednotky túto sezónu je 7,7 % v cieľovej skupine 12+. Správy STV dosahujú momentálne jednociferné trhové podiely a sú najmenej sledovaným hlavným spravodajstvom spomedzi všetkých troch televízií. Najsledovanejšie Televízne noviny Markízy mali za 49. týždeň share 47,1 %. A Noviny Joj medzi 600 a 700 tisíc divákmi s trhovými podielmi od 30 do 35 %.

Spravodajstvo označil Miklánek na zasadnutí Rady RTVS za prioritu. Verejnoprávne médium sa pripravuje na voľby, ku ktorým bude mať aj exkluzívny exit poll (prieskum preferencií po zatvorení volebných miestností). Chystá sa tiež nová politická diskusia Zoči-voči. Dlhodobým zámerom je spolupráca rozhlasu s televíziou a synergia aj v programovej oblasti. Podľa šéfa programu rozhlasu Ľuboša Machaja sa na tom už pracuje a bol by rád, keby nastala skôr ako na jeseň. Za jeden z vhodných programov vysielateľných ako v rozhlase, tak aj v televízii, uviedol poludňajšiu analytickú diskusiu Rádia Slovensko Z prvej ruky.

Program Jednotky pred zmenou

do 19:15 Sila lásky
19:15 Slovensko dnes
19:30 Správy STV
19:45 GBS, Počasie

Program Jednotky po zmene

do 19:00 5 proti 5
19:00 Správy STV
19:45 GBS, Počasie