31.05.2011, 00:00

Štát objavil ďalší účet za Tomanovú

Čudné praktiky pri sociálnych podnikoch dobiehajú exministerku práce Vieru Tomanovú ešte aj dnes.

Najvyšší kontrolný úrad jej pri svojich posledných zisteniach vyčíta, že si objednala externú analýzu ich ekonomických aktivít v čase, keď ministerstvo už s niektorými nespolupracovalo.

„Informácie už tak boli bezpredmetné,“ tvrdí Najvyšší kontrolný úrad. Analýza stála 35-tisíc eur, peniaze boli použité z eurofondov.

Tomanová v Bruseli narazila
Kontrolóri exministerke tiež vyčítali, že na takúto správu vôbec nebolo treba externú firmu. Ministerstvo si totiž podľa úradu mohlo vypracovať analýzu vlastnými silami.

Základ správ totiž tvorili informácie z rozhovorov s riaditeľmi sociálnych podnikov. V niektorých neboli predložené ani minimálne doklady.

Tomanová však vraví, že analýzu potrebovala, aby vyvrátila pochybnosti Bruselu, že štát poskytuje sociálnym podnikom neoprávnenú pomoc a porušuje hospodársku súťaž.

Nepomohlo, že jej najatá externá firma dala za pravdu. Európska komisia aj tak stopla financovanie podnikov.

Mihál chce peniaze späť
Podľa nástupcu Tomanovej Jozefa Mihála (SaS) bola analýza celkom „nanič“. Objednal si preto novú.

Za rozbor toho, ako dostať zo sociálnych podnikov 11 miliónov eur neoprávnenej sociálnej pomoci, zaplatil renomovanej právnickej kancelárii White&Case 30-tisíc eur.

Ministerstvo zatiaľ nezískalo ani cent naspäť, pripravuje dražbu štyroch ešte fungujúcich podnikov.

Andrea Hajduchová z tlačového odboru informovala, že v súčasnosti sa zazmluvňujú súdni znalci.

Dražby sa uskutočnia po ohodnotení majetku, dražiť sa podľa Hajdúchovej bude iba majetok, na ktorý má ministerstvo platné záložné zmluvy.