02.06.2010, 00:00

Preteky v populizme. "Hitom" volieb je 13. dôchodok

Najpopulistickejší sľub dáva voličom strana Roberta Fica. Jej trinásty dôchodok jasne vyhral v súboji sľubov balansujúcich na hranici reality a snahy zaujať voliča za každú cenu.

Zhodli sa na tom odborníci z oblasti ekonomiky, politológie a sociológie - tí ho vybrali zo zoznamu najpopulistickejších sľubov

Róbert Fico. Snímka: TASR
Zdroj: TASR

 strán, ktorý zostavili HN. Podľa analytika Ineko Petra Goliaša by trinásty dôchodok vážne ohrozil verejné financie. Fico pritom nehovorí, či bude výška extra dôchodku na úrovni ostatných dvanástich dôchodkov - ani či sa nájdu peniaze pre všetkých dôchodcov a počas celého ďalšieho volebného obdobia. "Nehovorí celú pravdu a otvára strane zadné dvierka na vycúvanie z tohto sľubu,“ hodnotí ho politológ Ivan Rončák. Odborníci pred takýmto druhom záväzku varujú a pripomínajú situáciu s dvojnásobnými platmi, ktoré sľuboval Mikuláš Dzurinda. "Časť voličov to bude vnímať tak, že strana Smer ich oklamala,“ varuje politológ.

Samotný Smer však kritikom odkazuje - čo sľubujeme, to aj splníme. "Naši finančníci vedia, kde na to vziať,“ hovorí poslankyňa strany Jana Vaľová.