30.09.2009, 14:39

Šípoš obnoví činnosť Slovak Press Watch

Analytik Gabriel Šípoš, ktorý od októbra povedie slovenskú pobočku medzinárodnej mimovládnej organizácie Transparency International, obnoví od štvrtka činnosť blogu zameraného na zlepšovanie profesionality a etiky médií - Slovak Press Watch. SITA to dnes potvrdil Šípoš.

Pokračovanie blogu finančne podporila americká ambasáda, ktorá naň poskytla 10-mesačný grant vo výške 20-tisíc dolárov.

Šípoš bude denne monitorovať slovenské denníky, týždenníky, televízie a ich investigatívne reportáže a nedeľné diskusie. Projekt sa bude viac venovať súdnym rozhodnutiam v prípadoch, kde je jednou stranou médium, uviedol.

"Ostáva cieľ - tlačiť na zlepšenie kvality etiky médií vecnou kritikou a tým budovať ich vyššiu dôveryhodnosť," upozornil Šípoš SITA. Dodal, že jeho cieľom je tiež vymedziť sa voči povrchnej, zovšeobecňujúcej a nekonštruktívnej kritike novinárov zo strany niektorých politikov a expertov.

Projekt Slovak Press Watch nadväzuje na monitoring, ktorý fungoval od augusta 2002 do decembra 2004. Fungoval s prestávkami v roku 2005 a 2008. Projekt Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) ukončil činnosť tohto roka v apríli. Zapájajú sa do neho aj stážisti z radov študentov.