Podľa analytikov najväčšie rozpory počas dvojdňového stretnutia vyvolajú protichodné názory dvoch lídrov na riešenie nukleárneho programu Iránu. Sarkozy tu zastáva pritvrdenie sankcií voči krajine – tie Putin odmieta.
V predvolebnej kampani navyše Sarkozy obvinil Moskvu, že zastrašuje európskych partnerov a kritizoval Putinovu politiku v Čečensku, ktorou si, naopak, Putin získal najviac politických bodov doma. „Medzi Sarkozym a Putinom sú už vyrovnanejšie vzťahy ako predtým, ale najväčšie napätie hrozí pre Irán,“ povedal HN francúzsky analytik Patrick Weil. „Jasne povedal, že bude kritizovať Rusko za energetickú politiku a ľudské práva," potvrdil HN analytik z German Marshall Fund Jöerg Himmelreich.
Nie je to Chirac
Prezident Francúzska sa netajil, že sa chce dištancovať od priateľskej politiky jeho predchodcu Jacquesa Chiraca voči Rusku. Jeho ostrá rétorika rezonovala aj v predvolebnej kampani, keď Moskve vyčítal porušovanie ľudských práv v Čečensku. Reakcia Putina? Po zvolení Sarkozyho za prezidenta mu šéf Kremľa gratuloval až o dva dni neskôr.
Od nástupu Sarkozyho sa títo dvaja stretli na summite skupiny G8 v nemeckom Heiligendamme, kde si vraj podľa pozorovateľov „padli do oka“. Podľa niektorých by sa aj dnešné stretnutie mohlo skončiť s úspechom. Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov pred návštevou francúzskeho prezidenta povedal, že diskusia sa bude viesť o spolupráci na medzinárodnom poli. „Nie je dôležité mať rovnaké myslenie, je treba viesť dialóg, hľadať cesty riešenia problémov,“ povedal Lavrov.
Článok vyjde v zajtrajších Hospodárskych novinách (10.9.2007).