19.04.2021, 10:23

Nájom pôdy sa už automaticky neobnovuje

  • Čo by mala obsahovať kvalitná zmluva na pôdu
  • Vzor zmluvy s radami advokáta
  • Päť rokov  je najnižšia možná doba, na ktorú môžete pozemok prenajať nájomcovi na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku
  • Jeden rok je zákonom určená výpovedná lehota, ak sa nedohodnete na inej
  • Päť rokov je výpovedná lehota v prípade, že ste uzavreli zmluvu o nájme pozemku na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku na neurčitý čas, vypovedať ju môžete len písomne
Nájom pôdy sa už automaticky neobnovuje

1. Nájom sa už automaticky neobnovuje
Na rozdiel od predchádzajúcej právnej úpravy sa už nájomné zmluvy po ich skončení automaticky neobnovujú. Platí totiž, že potom, čo uplynie dohodnutá doba nájmu musíte vy ako vlastník a zároveň prenajímateľ s družstvom, agropodnikom alebo roľníkom ako nájomcom uzavrieť novú nájomnú zmluvu. Zákon stanovuje, že ak ide o pozemok, ktorý je užívaný bez nájomnej zmluvy, doručí jeho vlastník užívateľovi pozemku návrh na uzatvorenie nájomnej zmluvy alebo výzvu na vrátenie a prevzatie pozemku.

Rada advokáta: Ak nedôjde k uzatvoreniu nájomnej zmluvy alebo ak bola doručená výzva na vrátenie a prevzatie pozemku, je užívateľ povinný pozemok vrátiť do 30 dní po zbere úrody alebo ak nebola na ňom založená úroda, do konca príslušného kalendárneho roka. Zároveň platí, že ak nájomca najskôr rok a najneskôr dva mesiace pred uplynutím času, na ktorý bol nájom dohodnutý, doručí preukázateľným spôsobom prenajímateľovi návrh novej nájomnej zmluvy, a ak prenajímateľ do dvoch mesiacov odo dňa doručenia tento návrhu neodmietne, vznikne nájomný vzťah uzavretý na neurčitý čas.

Dôvody výpovede určil zákon
Vy ako vlastník pôdy musíte mať niektorý z dôvodov výpovede. Sú zákonom striktne da

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.