12.10.2006, 00:00

Fico má prvý rozpočet

Slovensko má s veľkou pravdepodobnosťou rozpočet na budúci rok. Za schválenie jeho návrhu včera na rokovaní vlády zdvihli ruky všetci ministri. "Nikto sa nezdržal, nikto nebol proti.

Slovensko má s veľkou pravdepodobnosťou rozpočet na budúci rok. Za schválenie jeho návrhu včera na rokovaní vlády zdvihli ruky všetci ministri. "Nikto sa nezdržal, nikto nebol proti. Mnohí ministri iste mohli mať inú predstavu o peniazoch," vyhlásil predseda vlády Robert Fico. Vláda má však podľa neho obmedzené finančné možnosti, ak chce splniť 2,9-percentný deficit verejných financií v pomere k hrubému domácemu produktu a prijať euro v roku 2009.
Včerajšie schvaľovanie je úplne iné, než schvaľovanie rozpočtov z minulých rokov. Stačilo naň jedno bezproblémové rokovanie vlády. Politológ Juraj Marušiak tvrdí: "Jasne to potvrdzuje, že Robert Fico je silným premiérom."
Ak nie viac, tak neprekáža
Schválený návrh rozpočtu, ktorý by mal byť v parlamente do 15. októbra, je v znamení šetrenia. Ministri sa uspokojili s menej peniazmi a nebojovali o zvýšenie napriek tomu, že napríklad doprava či sociálne veci to avizovali ešte predvčerom. "Vždy je lepšie viac, ale som spokojný," povedal po rokovaní vlády minister dopravy Ľubomír Vážny s tým, že rezort bude musieť hľadať na diaľnice ešte iné zdroje.
Fico však argumentuje, že "rezort dopravy má v celkovom ponímaní o miliardu viac ako mal v roku 2006". Podľa oficiálnych údajov však Vážneho ministerstvo dostane dokonca o 30 miliónov menej.
Ani ministerstvo práce nedostane požadované tri a pol miliardy korún na vládne priority. Uspokojí sa s tým, že sa niektoré návrhy oddialili. "Peniaze síce na budúci rok potrebujeme, ale menej, keďže napríklad rodičovský príspevok na dieťa začneme uplatňovať až v treťom štvrťroku," povedala ministerka práce Viera Tomanová.
Agrovíťazstvo
Najspokojnejší môže byť minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. "Je to prvýkrát, kedy poľnohospodárstvo dostalo plnú vážnosť a priame platby sú 70 percent z priemeru Európskej únie. Zároveň zdôrazňujem, že prostriedky využijeme efektívne. Zastaví sa tak prepad zamestnanosti, ktorý na vidieku neprestáva," vysvetľuje.
Podľa ekonómov sú však zvýšené výdavky do poľnohospodárstva nezmyselné. Minister financií Ján Počiatek včera len skonštatoval, že "ide o rozhodnutie, ktoré padlo na úrovni rokovania politických strán". Jeho šéf, Robert Fico si myslí, že "tento rezort bol dlhodobo zanedbávaný. Podpora poľnohospodárstva je prioritou politických programov. Museli sme poľnohospodárom nejako pomôcť," povedal Fico.
Ekonómovia sú presvedčení, že viac peňazí ako do poľnohospodárstva malo tiecť napríklad do školstva. "Ak má byť táto krajina úspešná, najvyššou prioritou sa musí stať školstvo," hovorí bývalý poradca exministra financií Martin Bruncko. Výdavky na školstvo v pomere k HDP totiž klesajú z tohtoročných troch percent na budúcoročných 2,8 percenta. Minister školstva Ján Mikolaj však pre svoj rezort vyloboval zvýšenie sto miliónov korún, a to pre Slovenskú akadémiu vied, takže má "toľko ako v tomto roku, zvýšené o infláciu". Viac ako v tomto roku má školstvo aj na platy pre pedagogických pracovníkov.
Dividendy v nemeckých rukách
Minister financií Ján Počiatek prinútil väčšinu ministrov šetriť. Aj tak však môže nastať problém. V rozpočte totiž počíta s približne dvomi miliardami korún z nerozdelených dividend T-Comu, respektíve Slovak Telekomu, kde vlastní 49-percentný podiel. Minister dopravy Ľubomír Vážny pre Slovenský rozhlas potvrdil, že ho vláda poverila, aby dojednal vyplatenie dividend do rozpočtu v roku 2007.
Akú vyjednávaciu taktiku zvolí, aby prostriedky naozaj získal, však ešte nie je jasné. Stratégia bývalého ministra dopravy Pavla Prokopoviča bola: Ak majoritný vlastník, Deutsche Telekom nevyplatí Slovenskej republike dividendy, pripraví do konca volebného obdobia doprivatizáciu zvyšného podielu Slovak Telekomu. Terajšia vláda to však urobiť nemôže, privatizáciu zastavila.
Inflácia? Zvládneme
Schválenie štátneho rozpočtu s deficitom 2,9 percenta HDP upokojilo trhy, no štruktúra vládnych výdavkov môže podľa centrálnej banky a ekonómov spôsobiť inflačné tlaky v budúcom roku, keď bude Slovensko musieť plniť kritériá na zavedenie eura. "Inflácia, s ktorou sa počíta v rozpočte (v priemere 3,1 %, pozn. red.) je v súlade s názorom centrálnej banky. Ale príspevok rozpočtu na znižovanie inflácie, vzhľadom na to, že nie je dostatočne reštriktívny, budú musieť nahradiť iné vplyvy," povedal guvernér centrálnej banky Ivan Šramko.
Napriek tomu je podľa Šramka rozpočet dobrý, keďže rešpektuje pravidlá Paktu stability a rastu a nemá žiadne skryté riziká, ktoré by mohli znamenať nedodržanie limitov. Minister financií Ján Počiatek tvrdí, že proti inflácii bude bojovať, tak ako sa len dá. "Urobili sme maximum, aby sme zakomponovali do rozpočtu opatrenia, ktoré jej budú predchádzať," povedal Počiatek po rokovaní vlády.
Aj napriek sťaženej pozícii si ekonómovia myslia, že inflačné kritérium Slovensko môže budúci rok splniť. "Lepšie ako očakávané výsledky septembrovej inflácie, ako aj aktuálne posilnenie koruny oproti euru mierne zvyšujú šance na splnenie inflačného kritéria," povedal v prieskume Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy analytik Tatra banky Róbert Prega.

Rozpočty v tomto a v budúcich rokoch (v mld. Sk). Zdroj: Ministerstvo financií SR
Zdroj: Ministerstvo financií SR

Kto si polepší a kto pohorší (v mld Sk)
Kapitola Schválené výdavky v roku 2006 Nový návrh výdavkov na rok 2007 Rozdiel
Všeobecná pokladničná správa 47,84 66,32 18,48
Ministerstvo práce, soc. vecí a rodiny 48,93 51,82 2,89
Ministerstvo školstva 48,92 50,44 1,52
Ministerstvo zdravotníctva 26,46 30,10 3,64
Ministerstvo obrany 27,92 28,53 0,61
Ministerstvo dopravy, pôšt a telek 27,29 27,26 -0,03
Ministerstvo vnútra 22,16 21,39 -0,77
Ministerstvo pôdohospodárstva 21,34 18,14 -3,20
Ministerstvo výstavby a reg. Rozvoja 9,51 9,46 -0,05
Ministerstvo financií 8,26 8,38 0,12
Ministerstvo hospodárstva 9,51 7,40 -2,11
Ministerstvo spravodlivosti 7,42 7,32 -0,10
Ministerstvo kultúry 4,57 4,02 -0,55
Ministerstvo zahraničných vecí 3,72 3,55 -0,17
Ministerstvo životného prostredia 6,72 3,48 -3,24
Slovenská akadémia vied 1,54 1,59 0,05
Generálna prokuratúra 1,35 1,46 0,11
Slovenská informačná služba 1,12 1,19 0,07
Úrad geodézie, kartografie a katastra 1,12 1,09 -0,03
Zdroj: Ministerstvo financií
*– úrad bol zrušený