13.11.2006, 00:00

Pozor na zanedbané prípravy

Prípravu na prijatie eura podnikatelia podceňujú a ešte sa nepustili do zmien, ktoré ich čakajú pred prijatím spoločnej meny. Dôvod: Je to pre nich ešte príliš vzdialená téma, tvrdí prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec.
Podnikatelia, najmä živnostníci, budú riešiť aj tie najvážnejšie zmeny na poslednú chvíľu. Bývalá viceguvernérka Národnej banky Elena Kohútiková však upozorňuje: "Len obyčajná zmena softvéru v malej firme trvá pol roka." Softvér zavádzaný na poslednú chvíľu však bude nákladnejší. Okrem toho budú musieť podnikatelia riešiť napríklad aj zmenu účtovníctva či dvojité oceňovanie, čo platí najmä pre obchodníkov.
Zatiaľ čo Kohútiková upozorňuje na riziká podcenenej prípravy, exministerka financií Brigita Schmögnerová varuje pred eurom samotným. Ak bude prijaté predčasne, môže to spôsobiť krajine problémy, tvrdí. "Veľká škoda, že sa z toho urobila otázka politickej prestíže, že sa s tým hralo aj vo volebnej kampani, že sa novej vláde vlastne určili podmienky ešte na konci predchádzajúcej vlády," povedala podľa agentúry TASR.