Čeští fotbalisté porazili v přípravě Kostariku

30.05.2006, 20:11
iHNediHNedčtkčtk

Čeští fotbalisté se na výhru v dalším přípravném utkání před mistrovstvím světa hodně nadřeli. Nakonec v úterý v Jablonci dokázali Kostariku porazit 1:0 díky brance Vratislava Lokvence z 82. minuty. Řadu další akcí ale nedokázali využít, hosté se dostávali před českou brankou jen výjimečně.

V chladném počasí a před chladným publikem se dostávali Češi do hry jen velmi pozvolna. Více než povzbuzování fanoušků se nově otevřeným stadionem rozléhal dramatický komentář kostarického televizního komentátora, který ze všeho nejvíce připomínal kulometnou palbu.

Češi sice chtěli začít presinkem, který podle expertů na soupeře platí, ale příliš se jim nedařilo dostat Kostaričany na jejich polovině do úzkých. Už ve druhé minutě měl hodně kombinovaně poskládaný tým výhodu dvou rohových kopů, ale do šancí se hráči nedostali.

Hosté potvrzovali pověst dobrých techniků, míč je poslouchal na slovo, ale u šestnáctky už tolik nebezpeční nebyli. Útočník Wanchope několikrát naznačil své kvality, první solidní možností však pohrdl, když ve 13. minutě z hranice šestnáctky míč dobře netrefil a Kováč vytlačil míč na roh.

Hosté po šanci zvýšili aktivitu, což pomohlo i české hře. Ve středu hřiště měli domácí fotbalisté najednou více prostoru a v 17. minutě se mohli dostat do vedení. Jenže po Štajnerově střele dokázal na brankové čáře zastoupit gólmana záložník Fonseca. Slibná byla také akce z 21. minuty, kdy Heinzovu střelu brankář Mesén vyrazil jen s obtížemi.

Největší tlak si domácí fotbalisté vytvořili až v závěrečné čtvrthodině prvního poločasu, kdy spalovali jednu šanci za druhou. Ve svých příležitostech neuspěli postupně Polák a Rozehnal.

Pět minut před poločasem se poprvé mohl trefit také s kapitánskou páskou hrající Koller, překonaného Meséna však znovu zastoupil obránce Umaňa, který odkopl míč po dorážce českého dlouhána.

Po přestávce trenér Brückner poslal na trávník pět nových fotbalistů a chvíli trvalo, než se sehráli. Nejnadějnější akce přicházely znovu po standardních situacích, při nichž míče směřovaly především na hlavu Kollera, jenž v 61. minutě pouze těsně minul břevno. Napodobil ho i Baroš.

Kleště sevřely kostarické fotbalisty v závěrečných dvaceti minutách na jejich polovině, ale k rozhodnutí se domácí stále nemohli dostat. Hosté už byli téměř neškodní, ale při dělovce Gómeze v 74. minutě musel Blažek vytáhnout výtečný zákrok, aby zabránil gólu.

Branky se ale nakonec český výběr dočkal po krásné akci z 82. minuty, která začala na levé straně u Jankulovského a přesný centr Sionka umístil hlavičkou do sítě Lokvenc.

Unavený soupeř, který v neděli hrál na Ukrajině, se už na odpověď nezmohl. Generálka na šampionát čeká Brücknerův celek v sobotu, kdy na Letné nastoupí proti týmu Trinidadu a Tobaga.

Česká republika - Kostarika 1:0 (0:0). Branka: 82. Lokvenc. Rozhodčí: Bede - Székely, Szpisják (všichni Maď.). ŽK: González (Kostarika). Diváci: 6244 (vyprodáno).

Sestava ČR: Blažek - Jiránek (46. Grygera), Kováč, Rozehnal, Mareš (46. Jankulovski) - Jarolím (46. Poborský), Polák (46. Sionko), Heinz, Plašil - Štajner (46. Baroš), Koller (71. Lokvenc). Trenér: Brückner.

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
25. apríl 2024 17:30