27.12.2006, 09:20

USA podporili etiópsky útok na somálskych povstalcov

USA podporili už niekoľko dní trvajúci útok etiópskej armády na islamských povstalcov v Somálsku. Hovorca ministerstva zahraničných vecí povedal, že Etiópia má "obavy o bezpečnosť" Somálska po úspechoch islamských radikálov.

Spojené štáty podporili už niekoľko dní trvajúci útok etiópskej armády na islamských povstalcov v Somálsku. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Gonzalo Gallegos v utorok novinárom povedal, že Etiópia má "vážne obavy o bezpečnosť" Somálska po posledných úspechoch islamských radikálov. Gallegos pripomenul, že etiópsku armádu oficiálne požiadala o pomoc somálska medzinárodne uznaná vláda.
Boje medzi etiópskou armádou a islamskými povstalcami v Somálsku si vyžiadali už najmenej tisíc obetí na životoch, ďalších aspoň 3000 ľudí je zranených. Na tlačovej konferencii v etiópskej metropole Addis Abeba o tom v utorok večer informoval etiópsky premiér Meles Zenawi.
Etiópia pred dvoma dňami oficiálne oznámila, že spustila ofenzívu proti bojovníkom Najvyššej islamskej rady Somálska (SICS), ktorí postupne obsadili takmer celé územie krajiny vrátane metropoly Mogadišo. Etiópia, ktorá so Somálskom susedí, tak koná to, čo nedokáže miestna vláda. Tá sa už takmer 15 rokov zmôže len na vydávanie vyhlásení, na vynucovanie svojich nariadení však nemá žiadne páky. Po mohutnej niekoľkomesačnej ofenzíve islamských povstalcov oficiálna vláda kontroluje už len menšie mesto Baidoa v centrálnej časti krajiny, kam sa musela stiahnuť.
Islamskí bojovníci sa po ofenzíve etiópskej armády dali v utorok na ústup. Potvrdil to aj vodca povstalcov Šaríf Šejk Ahmed. "Požiadali sme naše jednotky, aby sa stiahli z niektorých oblastí. Vojna vstúpila do novej fázy. Dlho budeme bojovať proti Etiópii. Očakávame, že vojna sa rozšíri na každú oblasť," povedal. Viacerí povstaleckí vodcovia hovorili napríklad o samovražedných útokoch v etiópskej metropole Addis Abeba.
Po leteckých útokoch etiópskej armády na letiská v mestách ovládaných povstalcami začala po dlhých mesiacoch niektoré oblasti krajiny obsadzovať oficiálna somálska armáda. "Sme len sto kilometrov od Mogadiša, blížime sa k nemu," povedal v utorok novinárom v Addis Abebe somálsky veľvyslanec v Etiópii Abdelkarin Farah.
Etiópia podľa premiéra Melesa zapojila do operácií v Somálsku 3000 až 4000 vojakov. Zdroje z OSN predtým informovali o tom, že na povstalcov útočí až 8000 etiópskych vojakov, zatiaľ čo na ich podporu vyslala 2000 vojakov Eritrea. Tá je hlavným nepriateľom Etiópie a konflikt v Somálsku niektorí hodnotia aj ako meranie si síl týchto dvoch krajín na cudzej pôde.
Somálski islamskí militanti zavádzajú na územiach, ktoré majú pod kontrolou, prísne islamské právo šaría. SICS sa netají plánom postupne v celej krajine zaviesť právo šaría, založené na interpretácii Koránu radikálnou vetvou islamu. V posledných mesiacoch zakázali islamskí radikáli na územiach, ktoré ovládajú, napríklad akúkoľvek živú hudobnú produkciu, ako aj premietanie západných filmov. Vyhlasujú, že trest smrti udelia každému moslimovi, ktorý sa nebude pravidelne päťkrát denne modliť. V septembri islamskí radikáli zakázali akékoľvek podnikanie a cestovanie v čase modlitieb. Moslimovia sa pritom modlia päťkrát denne.