Predseda Európskej rady Charles Michel, cyperský prezident Nikos Christodulidis a bývalý taliansky premiér Enrico Letta. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Lídri Únie prerokovali možnosti posilnenia konkurencieschopnosti únie. Štáty majú výhrady k úprave daní

18.04.2024, 18:08
Autor:
ČTKČTK

Česká republika a s ňou najmenej 14 ďalších štátov mali dnes výhrady voči časti návrhu záverov z rokovania, ktorá sa týkala väčšieho zjednotenia kapitálových trhov jednotlivých členských krajín.

V Bruseli sa dnes skončil mimoriadny summit Európskej únie, informovala hovorkyňa predsedu Európskej rady Ecaterina Casingeová.

Lídri na druhý deň vrcholného stretnutia venovali zhruba sedem hodín rokovania tomu, ako zabezpečiť konkurencieschopnosť a prosperitu Európskej únie vo svetle geopolitického napätia, rýchlych digitálnych inovácií a tvárou v tvár asertívnejším ekonomickým partnerom i oponentom.

Výhrady k daniam

Česká republika a s ňou najmenej 14 ďalších štátov mali dnes výhrady voči časti návrhu záverov z rokovania, ktorá sa týkala väčšieho zjednotenia kapitálových trhov jednotlivých členských krajín.

V tejto časti totiž bolo okrem iného spomenuté, že by sa Európska únia mala zaoberať harmonizáciou korporátnych daní, čo pre Česko znamená daň právnických osôb. To by podľa Česka, ale aj Írska mohlo viesť k oslabeniu menších štátov v únii, aj preto s tým nesúhlasili, uviedli zdroje ČTK.

Iným krajinám zase vadilo možné zjednotenie práva ohľadom vykonávania bankrotov v Európskej únii. Treťou najväčšou výhradou časti členských štátov bola možnosť, že by bol dohľad nad kapitálovými trhmi prenesený na úroveň Európskej únie. Žiadali preto, aby boli tieto formulácie v záveroch z rokovania ešte upravené.

Séria opatrení

V jadre dnešnej časti summitu bola správa, ktorú vypracoval bývalý taliansky premiér Enrico Letta. Na takmer 150 stranách predstavil sériu opatrení, pomocou ktorých podľa neho môžu európski lídri zabezpečiť európskemu bloku do budúcnosti väčšiu prosperitu a bezpečnosť.

Dosiahnuť to podľa Lettu môžu prostredníctvom väčšieho zjednotenia finančných trhov, digitálnej komunikačnej infraštruktúry aj fyzickej infraštruktúry, napríklad vysokorýchlostných železníc, a zabezpečením dostupnejších energií. Letta tiež navrhuje zlepšiť spoluprácu prihraničných regiónov, napríklad aby bolo pre občanov v nich žijúcich ľahšie nájsť prácu v susednej krajine.

Taliansky expremiér, ktorý sa na dnešnom rokovaní osobne zúčastnil, zdôraznil, že jeho návrhy nie sú "bibliou", ale len sériou opatrení, z ktorých si lídri Únie môžu vybrať.

Dnešné vrcholné rokovanie bolo posledným pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu. Letta vyzval aj nadchádzajúce unijné summity, aby pokračovali v práci na budúcej podobe jednotného trhu. Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorého krajina sa ujme predsedníctva Rady Európskej únie od júla, podľa zdrojov ČTK oboznámených s priebehom rokovaní uviedol, že Maďarsko bude v tejto agende pokračovať.

01 - Modified: 2024-04-18 13:39:30 - Feat.: 1 - Title: Ficova vláda má nový problém. Brusel sa vybral opačným smerom 02 - Modified: 2024-04-18 09:27:28 - Feat.: 1 - Title: Slováci si viac uvedomujú význam eurovolieb, reaguje hovorca europarlamentu na výsledky Eurobarometra
01 - Modified: 2024-05-07 12:26:54 - Feat.: - Title: Farmári by mali dostať viac. Kandidáti na eurposlancov chcú agropolitiku Únie zmeniť 02 - Modified: 2024-05-07 10:50:20 - Feat.: - Title: Taliansko a Lufthansa predložili Európskej únii novú ponuku v súvislosti s dohodou prevzatí časti dopravcu Ita 03 - Modified: 2024-05-07 10:11:58 - Feat.: - Title: Maloobchodný predaj v eurozóne aj v Únii vzrástol. Tržby išli hore aj pri potravinách 04 - Modified: 2024-05-06 14:24:03 - Feat.: - Title: Európske a ukrajinské zbrojárske firmy rokujú o posilnení spolupráce. Európa musí vyrábať viac, tvrdí Borrell 05 - Modified: 2024-05-06 12:52:34 - Feat.: - Title: Sme použiť nástroje na ochranu ekonomiky pred praktikami Číny, vyhlásila von der Leyenová v Paríži
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. máj 2024 20:56