16.10.2015, 16:38

Turecký prezident sa vysmieval Európe. Za utečencov a Nobelovku

Turecký prezident sa vysmieval Európe. Za utečencov a Nobelovku

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa dnes vraj vysmieval Európanom v súvislosti s migračnou krízou. Podľa agentúry AFP poukázal na to, že Európania boli vymenovaní ako možní nositelia Nobelovej ceny za mier za prijatie "30, 40 tisíc" utečencov, zatiaľ čo Turecko prijalo 2,2 milióna Sýrčanov.

"Niektorí hovoria, že prijmú 30, 40 tisíc utečencov, a potom, z dôvodov, ktoré nechápem, boli spomínaní ako kandidáti na Nobelovu cenu," povedal prezident v Istanbule. AFP poznamenala, že Erdogan sa v prejave nijako nevyjadril k "spoločnému akčnému plánu" týkajúcemu sa migračnej krízy, ktorý bol predtým oznámený v Bruseli.

Za jedného z favoritov na získanie tohtoročnej Nobelovej ceny za mier bola považovaná nemecká kancelárka Angela Merkelová po tom, čo povedala, že Nemecko otvorí svoje hranice pre 800 tisíc až milión žiadateľov o azyl, ktorých tento rok očakáva. Ocenenie nakoniec dostala štvorica tuniských organizácií známa ako kvartet pre národný dialóg.

Erdogan vyhlásil, že Turecko už prijalo "2,5 milióna utečencov". Z toho je podľa neho 2,2 milióna Sýrčanov a 300 tisíc Iračanov. "My všetci nesieme finančné náklady" s tým spojené, povedal tiež a dodal, že Turecko od začiatku sýrskej krízy už vynaložilo osem miliárd dolárov. To je podľa jeho slov podstatne viac než "medzinárodná pomoc vo výške 417 miliónov dolárov".

Európska komisia v noci na dnes po skončení summitu EÚ oznámila, že sa s Tureckom dohodla na "spoločnom akčnom pláne" na zastavenie prívalu migrantov. Plán sa podľa Bruselu týka najmä nových rokovaní o kandidatúre Turecka na členstvo v EÚ, uľahčenie prístupu tureckých občanov k vízam a finančnej pomoci tejto krajine. Turecko na druhej strane akceptuje prijatie viac utečencov, posilní kontrolu svojich hraníc a zintenzívni boj proti pašerákom ľudí.

Debaty o konkrétnej podobe tohto plánu budú v najbližších dňoch nasledovať. Podľa západných diplomatov by suma určená Turecku mohla dosiahnuť až vyše troch miliárd eur.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.