04.02.2016, 11:38

Islamisti plánovali útok v Berlíne, jeden sa ukrýval medzi utečencami

Islamisti plánovali útok v Berlíne, jeden sa ukrýval medzi utečencami

Teroristi z hnutia Islamský štát zrejme plánovali atentáty v centre Berlína. Vo štvrtok to oznámila nemecká polícia. Ráno podnikla razie v bytoch, podnikoch a utečeneckých zariadeniach v Berlíne, Hannoveri a Attendorne. V putách skončili dvaja zo štyroch hľadaných mužov. Jeden islamista sa skrýval medzi žiadateľmi o azyl.

Záťah so stovkami policajtov

Dôvody masívneho záťahu, ktorého sa naprieč Nemeckom zúčastnili stovky policajtov, novinárom popoludní objasnil hovorca tamojšej prokuratúry Martin Steltner. "Išlo o možné prípravy útokov na Nemecko - konkrétne na Berlín," oznámil podľa denníka Die Welt.

Krajinská vláda v Severnom Porýní - Vestfálsku naopak verejnosť upokojuje, že v Kolíne nad Rýnom, kde sa tisíce ľudí účasnia fašiangových osláv, žiadny útok nehrozí.

Bulvárny denník Bild píše, že teroristi z hnutia Islamský štát chceli zaútočiť na jednom z najrušnejších miest v centre Berlína - na námestí Alexanderplatz neďaleko slávnej televíznej veže, ktoré funguje ako dôležitý uzol hromadnej dopravy v meste. Steltner to však na tlačovej konferencii nepotvrdil.

Terorista prišiel po balkánskej trase, o azyl žiadal v Bavorsku

Policajný hovorca Stefan Redlich ráno vyhlásil, že strážcovia zákona pátrali po štyroch Alžírčanoch. Stovky policajtov ich hľadali zároveň v Berlíne, dolnosaskej metropole Hannoveri a v utečeneckom zariadení v Attendorne v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. V hlavnom meste podľa televíznej stanice n-tv prehľadali štyri byty a dva podniky.

Hlavného podozrivého policajti údajne zadržali práve v utečeneckom zariadení v Attendorne. Bol ním tridsaťpäťročný Alžírčan, ktorý do Nemecka prišiel vlani na jeseň ako utečenec po takzvanej balkánskej trase.

Ako žiadateľ o azyl sa zaregistroval v Bavorsku. Tajné služby o plánovanom útoku vedeli dlhšiu dobu a muža sledovali až do Vestfálska, píše Die Welt.

Hlavného podozrivého policajti údajne zadržali práve v utečeneckom zariadení v Attendorne, druhého v nemeckej metropole. O vydaní jedného zo zadržaných podľa agentúry AFP požiadalo už skôr Alžírsko.

Podľa Redlicha polície vyšetrovanie údajných islamistov začala vlani v decembri. Upozornenie na podozrivých Alžírčanov dostala vraj od Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV), ktorý v Nemecku vykonáva funkciu kontrarozviedky.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.