07.01.2016, 11:32

Masívny bombový útok v Líbyi, hlásia 65 mŕtvych a množstvo zranených

Masívny bombový útok v Líbyi, hlásia 65 mŕtvych a množstvo zranených

Pri dnešnom bombovom útoku na policajné výcvikové stredisko v severolíbyjskom Zlitane zahynulo najmenej 65 ľudí, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na nemocničné zdroje. Agentúra AFP uviedla, že nálož bola nastražená v cisterne na vodu, s ktorou prišiel samovražedný atentátnik. Explózia nastala vo chvíli, keď sa pri stredisku začali zhromažďovať regrúti. Atentát je jedným z nekrvavejších od doby, čo v krajine zavládol chaos po zvrhnutí režimu diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011.

Desiatky ľudí boli údajne zranené a prevezené do okolitých nemocníc. Nemocnica v Misuráte, ktorý sa nachádza asi 60 kilometrov od Zlitanu, vyzvala obyvateľov, aby darovali krv. Mnoho ľudí zranili črepiny, medzi mŕtvymi sú údajne aj civilisti.

Zlitan, ktorý leží na pobreží Stredozemného mora, patrí podľa agentúry AFP do oblasti kontrolovanej samozvanou vládou so sídlom v Tripolise. Prvé správy o útoku informovali o 15 mŕtvych, čo je tiež údaj, ktorý poskytla tlačová agentúra Lana spadajúca pod medzinárodne uznávanú vládu so sídlom v Tobrúku.

Líbya sa prepadla do chaosu po zvrhnutí režimu dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011. Milície, ktoré proti nemu bojovali, následne odmietli zložiť zbrane. Mocenské vákuum umožnilo okrem iného aj posilnenie pozícií radikálov. Časť z nich sa prihlásila k organizácii Islamský štát, ktorá ovláda rozsiahle oblasti v Iraku a v Sýrii.

V líbyjských prístavoch As-Sidr a Ras Lanúf prepukli na začiatku týždňa ozbrojené strety medzi strážcami ropných terminálov z radov milícií a radikálov z IS. Začali horieť zásobníky s ropou a podľa dnešného oznámenia agentúry Reuters ich horí už sedem. V každom zo zásobníkov je približne 460-tisíc barelov ropy.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.