15.01.2016, 09:45

Migrantov zvládneme. Nie, nezvládneme. Útoky v Kolíne menia názory Nemcov

Migrantov zvládneme. Nie, nezvládneme. Útoky v Kolíne menia názory Nemcov

Zhruba polovica Nemcov pochybuje o tom, že sa ich krajina zvládne vysporiadať s úlohami spojenými so súčasnou migračnou krízou. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky verejnoprávnej televízie ARD. V prvom prieskume po škandále, ktorý vyvolali sexuálne útoky migrantov na ženy počas silvestrovskej noci v Kolíne aj iných nemeckých mestách, 44 percent opýtaných ďalej verí, že Nemecko problémy zvládne.

Počet "optimistov" sa od posledného prieskumu na túto tému znížil. V októbri 2015 sa s názorom kancelárky Angely Merkelovej, že Nemecko je silná krajina a krízu zvládne, stotožnilo ešte 49 percent respondentov. Skeptických vtedy bolo 48 percent opýtaných.

V postoji k utečencom sú Nemci aj naďalej rozdelení. Takmer polovici (48 percent) naháňa vysoký počet prichádzajúcich ľudí strach, čo je zhruba rovnako ako v októbrovom prieskume. Päťdesiat percent opýtaných naopak obavy svojich spoluobčanov z migrantov nezdieľa.

Prieskum sa tiež zaoberal volebnými preferenciami v tieni silvestrovských útokov. Ak by sa teraz konali voľby do nemeckého Spolkového snemu, zvíťazili by s 37 percentami hlasov sesterské strany Kresťanskodemokratická únia (CDU) a Kresťanskosociálna únia (CSU), ktorá kandidátky stavia len v Bavorsku. Sociálni demokrati, ktorí v súčasnosti tvoria s CDU/CSU koaličnú spolkovú vládu, by získali 25 percent. Do parlamentu by sa znovu dostali aj Zelení s desiatimi a krajne ľavicová strana Ľavica s ôsmimi percentami hlasov.

Prvýkrát by sa do Spolkového snemu dostala podľa prieskumu pravicovo populistická strana Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktoré ostro kritizuje ústretovú azylovú politiku kancelárky Merkelovej. Od voličov by získala hneď desať percent hlasov. Liberálna strana FDP, ktorá sa v Spolkovej republike podieľala desiatky rokov na vládnutí, sa v posledných voľbách ale do snemu nedostala, a hranicu piatich percent potrebnú pre vstup do parlamentu by neprekročila ani tentoraz.

Nemecko je počas terajšej migračnej krízy jednou z hlavných krajín, kam smerujú vysídlenci okrem iného z Blízkeho východu a severnej Afriky. V minulom roku ich do Nemecka prišlo takmer 1,1 milióna.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.