11.02.2016, 19:03

Trump chce múr proti migrantom za osem miliárd. Je to hlúpy nápad, znie z Mexika

Bariéra, ktorá má podľa plánov prezidentského kandidáta republikánov zabrániť ilegálnej migrácii do USA, by stála osem miliárd dolárov.

Trump chce múr proti migrantom za osem miliárd. Je to hlúpy nápad, znie z Mexika

Donald Trump, ktorý tento týždeň zaznamenal veľké víťazstvo v štáte New Hampshire, prezradil detaily plánov na vybudovanie hraničného múru medzi USA a Mexikom.

Realitný magnát uviedol v rozhovore pre MSNBC, že by na hranici s mexickým susedom rád položil stovky míľ dlhého prefabrikovaného muriva s výškou 35 až 40 stôp. "Bude to vyzerať atraktívne," povedal v rozhovore.

Celkové náklady odhaduje Trump na zhruba osem miliárd dolárov. Podľa prezidentského kandidáta republikánov by účet mohlo zaplatiť Mexiko.

Odhady nákladov Donalda Trumpa však naráža na realitu. Ako uviedol portál qz.com, súčasná hraničná bariéra, ktorá je dlhá 1 933 míľ a obsahuje rôzne druhy oplotenia, stojí 1,7 až 6,5 milióna dolárov za jednu míľu. Prezidentský kandidát počíta len s nákladmi na nové murivo a prepočtom na štvorcovú stopu.

V skutočnosti by však Donald Trump musel nielen budovať nové oplotenie, ale aj opravovať poškodené a ľahko priepustné úseky súčasnej hranice. K nákladom by bolo potrebné pripočítať sumy za rôzne doplnkové druhy oplotenia, ale napríklad aj právne poplatky spojené so žalobami podanými na zabezpečenie pozemkov, na ktorých možno oplotenie stavať.

Vláda by musela bojovať aj s aktivistami, ktorí sa usilujú o zachovanie voľných prechodov pre divokú zver. Ekonomické dopady by malo tiež narušeniu vzťahov medzi USA a Mexikom.

Najväčšou chybou výpočtov Donalda Trumpa je však predpoklad, že by účet za budovanie hraničnej bariéry zaplatilo Mexiko. "Mexičania nezaplatia jediný cent za taký hlúpy múr," povedal CNBC bývalý mexický prezident Felipe Calderón.

S nápadom stavať múr na hranici s Mexikom prišiel Trump už pri oficiálnom oznámení svojej kandidatúry na prezidenta. "Dovážajú drogy, zaťahujú do krajiny zločinnosť, sú to násilníci. Domnievam sa, že niektorí z nich sú dobrí, ale rozprávam sa s pohraničnou strážou a tí mi hovoria, čo sa k nám dostane za ľudí," uviedol v júni minulého roka Trump na adresu imigrantov z Mexika. Dodal, že v prípade víťazstva vo voľbách má v pláne stavbu presadiť.


 

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.