10.02.2016, 12:22

Svetový portál kritizuje Fica: Je posadnutý neexistujúcimi migrantmi

Svetový portál kritizuje Fica: Je posadnutý neexistujúcimi migrantmi

"Chránime Slovensko," znie titulok na prestížnom politickom portáli www.politico.eu. Ak titulok nenaznačil dostatočne o čo pôjde, perex je už jednoznačný: "Voliči sa obávajú o pracovné miesta a zdravotníctvo - ale premiér je posadnutý neexistujúcimi migrantmi."

Kým slovenskou predvolebnou kampaňou momentálne hýbe najmä roztržka medzi premiérom Robertom Ficom a predsedom strany OĽaNO Igorom Matovičom, Politico sa na kampaň u nás pozrel prostredníctvom protiimigračnej politiky vládneho Smeru a predovšetkým premiéra Fica.

"Ťaženie proti migrantom"

"Slovensko je len ťažko cieľovou destináciou pre migrantov prichádzajúcich do Európskej únie," píše sa v článku, "ale to nezastaví Roberta Fica od ťaženia proti nim a využívania utečeneckej krízy na zvýšenie svojej šance na víťazstvo v blížiacich sa voľbách."

Autor článku Benjamin Cunningham pripomína, že Fico je odporcom "otvorenia dverí" únie migrantom, pričom má využívať obavy ľudí prameniace z teroristických útokov v Paríži či zo sexuálnych útokov v Kolíne nad Rýnom.  

Cunningham cituje viaceré ostrejšie výroky slovenského premiéra, pričom špeciálny dôraz kladie na jeden: "Jediná cesta, ako minimalizovať riziká, podobné tým z Paríža a v Nemecku, je zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku."

Fico chce podľa autora článku využiť protiimigračné nálady na Slovensku. V krajine s piatimi miliónmi ľudí, ktorí vraj nezažili povojnovú masovú migráciu, ktorá výrazne zmenila mnohé krajiny západnej Európy.

Fixácia na migrantov prehlušila iné problémy

V predvolebnom boji mala Ficova fixácia na migrantov prehlušiť väčšinu ostatných problémov. Pričom Cunningham dáva do pozornosti, že oficiálny program Smeru má len 5 viet.

"Zatiaľ to funguje," konštatuje autor, podľa ktorého protiimigračná politika priniesla Smeru rast percent v predvolebných prieskumoch.

"Nemáme žiadnych migrantov," vyjadril sa pre Politico slovenský prezident Andrej Kiska. "Slovensko nie je zasiahnuté týmto problémom. Máme naše vlastné problémy a mali by sme sa zamerať na ne."

Ale názory Kisku sú na Slovensku podľa Cunninghama ojedinelé. Každá strana je vraj v čase pred voľbami opatrná v téme utečencov a rétorika podobná tej Ficovej sa ozýva aj z Varšavy, Budapešti či od českého prezidenta Miloša Zemana. 

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.